Cuma, 26 Mayıs 2017

YPG: ”Rakka operasyonunda Türkiye’nin rolü olmaması gerektiğini ABD’ye ilettik”

Suriye’de PKK’nın Suriye uzantısı olan YPG, gündemden düşmüyor. Rejim, ABD ve Rusya koruması altına alınan YPG, bu kez de Türkiye’nin Rakka operasyonuna katılmaması gerektiğini ABD’ye ilettiklerini açıkladı.

YPG sözcüsü olduğu bildirilen Talal Sülo, Rakka kentinin IŞİD’den alınması operasyonunda Türkiye’nin herhangi bir rol almaması gerektiğini ABD’ye ilettiklerini söyledi.

”ABD’ye geçen ay ilettik”

YPG militanı Talal Sülo, “Türk tarafı bir işgal gücüdür ve daha fazla Suriye toprağı işgal etmesine izin verilemez” dedi. Sülo, YPG olarak bu mesajı ABD Senatörü John McCain ve Suriye’deki ABD’li askeri yetkililere geçen ay yaptıkları toplantıda ilettiklerini belirtti.

”Birkaç hafta içinde kentin kuşatılacağını ümit ediyoruz”

Talal Sülo, YPG’nin Rakka’nın dış mahallelerine ulaşmasının kente giden anayolun kesilmesinden sonra birkaç hafta alacağını öne sürerek, “Birkaç hafta içinde kentin kuşatılacağını ümit ediyoruz” dedi.

Rakka sınırına 20 kilometre

ABD koalisyonu, bölgede hava saldırılarını sürdürürken, YPG’nin Rakka merkezinin doğusundaki bir yeri daha IŞİD’den alarak, Rakka’nın doğu kapılarına yaklaştığı ve bölgeye uzaklığın 20 kilometre olduğu bildirildi.

”ABD, YPG ile beraber hareket edecek ama ön cephede yer almayacak”

Öte yandan ABD’nin, Rakka operasyonuna katılmak üzere bir topçu birliğini ve 400 askerini daha Suriye’ye gönderdiği biliniyor. Suriye’deki IŞİD karşıtı koalisyon güçlerinin sözcüsü ABD Ordusu Hava Albayı John Dorrian, bölgeye gönderilen takviye Amerikan güçlerinin YPG ile birlikte hareket edeceğini ve cephe önünde yer almayacağını açıkladı.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Bugün yapılması planlanan Humus (Vaer) tahliyeleri ertelendi

Suriye’nin Humus kentinde bugün yapılması planlanan tahliye işlemlerinin pazartesi gününe ertelendiği bildirildi. 20 bin sivil …