Cuma, 24 Mart 2017

YPG: Rakka operasyonunda Türkiye’nin rolü olmamalı

YPG sözcüsü Talal Sülo, Rakka’yı IŞİD’den almak için başlatılan operasyonda Türkiye’nin herhangi bir rol almaması gerektiğini ABD’ye ilettiklerini söyledi.

Reuters haber ajansına konuşan Sülo “Türk tarafı bir işgal gücüdür ve daha fazla Suriye toprağı işgal etmesine izin verilemez” dedi. Talal Sülo, bu mesajı ABD Senatörü John McCain ve Suriye’deki ABD’li askeri yetkililere geçen ay yaptıkları toplantıda ilettiklerini belirtti.

Talal Sülo, askerlerinin Rakka’nın dış mahallelerine ulaşmasının kente giden anayolun kesilmesinden sonra birkaç haftalık bir iş olacağını ifade etti. Talal Sülo “Birkaç hafta içinde kentin kuşatılacağını ümit ediyoruz” dedi.

Öte yandan ABD Rakka operasyonuna katılmak üzere bir topçu birliğini Suriye’ye gönderdi. Suriye’deki koalisyon güçlerinin sözcüsü ABD Hava Ordusu  Albayı John Dorrian bölgeye gönderilen ek Amerikan güçlerinin YPG ile birlikte hareket edeceğini ve cephe önünde yer almayacağını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da, Suriye’de YPG’ye yönelik desteğin süreceği ve YPG ile PKK arasında bağ olduğuna inanılmadığı mesajı verilmişti.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

Tez yazım sektörü patladı: Doktora için 20 bin TL

Habertürk’ten Yusuf Doğan’nı aktardığına göre, kayıt dışı olduğu için büyüklüğü tam olarak bilinmese de sürekli …

Avukat ve öğretmenlere FETÖ operasyonu: 250 kişiye yakalama kararı

Güvenlik yetkililerinden edinilen bilgiye göre, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturması kapsamında örgütün şifreli haberleşme ağı olduğu …