Perşembe, 25 Mayıs 2017

YPG: Rakka operasyonunda Türkiye’nin rolü olmamalı

YPG sözcüsü Talal Sülo, Rakka’yı IŞİD’den almak için başlatılan operasyonda Türkiye’nin herhangi bir rol almaması gerektiğini ABD’ye ilettiklerini söyledi.

Reuters haber ajansına konuşan Sülo “Türk tarafı bir işgal gücüdür ve daha fazla Suriye toprağı işgal etmesine izin verilemez” dedi. Talal Sülo, bu mesajı ABD Senatörü John McCain ve Suriye’deki ABD’li askeri yetkililere geçen ay yaptıkları toplantıda ilettiklerini belirtti.

Talal Sülo, askerlerinin Rakka’nın dış mahallelerine ulaşmasının kente giden anayolun kesilmesinden sonra birkaç haftalık bir iş olacağını ifade etti. Talal Sülo “Birkaç hafta içinde kentin kuşatılacağını ümit ediyoruz” dedi.

Öte yandan ABD Rakka operasyonuna katılmak üzere bir topçu birliğini Suriye’ye gönderdi. Suriye’deki koalisyon güçlerinin sözcüsü ABD Hava Ordusu  Albayı John Dorrian bölgeye gönderilen ek Amerikan güçlerinin YPG ile birlikte hareket edeceğini ve cephe önünde yer almayacağını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da, Suriye’de YPG’ye yönelik desteğin süreceği ve YPG ile PKK arasında bağ olduğuna inanılmadığı mesajı verilmişti.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Bolu Cezaevinde akıl almaz uygulama

28 Şubat sürecinin mağdur ettiği Müslüman tutsakların bir kısmına da ‘evsahipliği’ yapan Bolu F Tipi …