Perşembe, 25 Mayıs 2017

YPG Menbiç’in batısındaki 6 köyü Esed’e verdi, ABD askeri sevkiyat yaptı

PKK’nın Suriye uzantısı YPG, Menbiç’i Esed’e bırakıyor. Üst düzey bir YPG yetkilisi, Menbiç’in batısındaki 6 köyü Suriye ordusuna verdiklerini açıkladı.

6 köy Esed’e verildi

YPG yetkilisi, TSK ve ÖSO’nun bölgeye saldırmaması için kentin batısındaki 6 köyü, Menbiç Askeri Meclisi ile Rusya’nın anlaşması sonucu Esed’e ait orduya verdiklerini açıkladı.

”Köyler Esed’e verildi, ABD askeri sevkiyat yaptı”

YPG yetkilisi 6 köyün rejim ordusuna verilmesinin yanı sıra, ABD askerlerinin Menbiç’in kuzeyine yoğun bir askeri sevkiyat yaptığını da belirtti: “Bu 6 köy, Menbiç’in 22 kilometre batısında yer alıyor. Bu köyleri kısa bir süre önce IŞİD’den almıştık. El Bab, IŞİD’den alındığı zaman o köyleri almıştık. Rusya ile yaptığımız anlaşma kapsamında 6 köyü Suriye ordusuna verdik. Suriye ordusu ile herhangi bir anlaşmamız olmadı. Rusya ile bazı ittifaklarımız oldu. Bu köyler Menbiç’in batısında, El Bab’ın ise doğusunda yer alıyor. ABD askerleri de zırhlı araçlarla Menbiç’in kuzeyinde konuşlandı. Dün akşam ABD askerleri bölgeye takviye yaptı. ABD askerleri çatışmanın olacağı yerlere araçlarını ve bayraklarını bırakıyor ancak buna rağmen çatışmalar devam ediyor. Dün çok şiddetli çatışmalar vardı” dedi.

YPG yetkilisi Rusya ile yaptıkları anlaşma hakkında da bilgiler verdi. Yetkili açıklamada; “Güçlerimiz ile Fırat Kalkanı çeteleri arasındaki sınır hattına ilişkin tarafımızca yapılan açıklamanın ardından bazı basın ve yayın kurumları, gerçekleri yansıtmayan ve çarpıtan iddialarda bulunmaktadır. Menbiç Askeri Meclisi olarak daha önce de belirttiğimiz gibi Menbiç ve çevresindeki savunma görevi, Menbiç Askeri Meclisi savaşçıları ve uluslararası koalisyon güçleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Herhangi bir gücün bölgeye geçişine izin vermemekteyiz. Menbiç, güçlerimiz ve uluslararası koalisyon güçleri tarafından IŞİD’den kurtarılmıştır ve yine aynı güçler olarak Menbiç’in savunmasını yürütmekteyiz.” ifadelerine yer verildi.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Bugün yapılması planlanan Humus (Vaer) tahliyeleri ertelendi

Suriye’nin Humus kentinde bugün yapılması planlanan tahliye işlemlerinin pazartesi gününe ertelendiği bildirildi. 20 bin sivil …