Perşembe, 25 Mayıs 2017

Trump dostlarına güveniyor: “IŞİD’e karşı İslam dünyasındaki dostlarımızla da çalışacağız”

ABD Bakanı Trump, göreve gelmesinin ardından İlk kez Kongre’ye hitap etti. Konuşmasında IŞİD’le mücadeleye geniş yer ayıran Trump, “Bu alçak düşmanı yeryüzünden temizlemek için İslam dünyasındaki dostlarımız ve müttefiklerimiz de dahil tüm müttefiklerimizle beraber çalışacağız” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, Kongre’nin iki kanadını temsil eden Senato ve Temsilciler Meclisi’nin ortak oturumunda bir konuşma yaptı. Başkanlık görevini devrealdığı 20 Ocak’tan bu yana ilk kez Kongre’ye hitap eden Trump, salona girişinde Cumhuriyetçi vekiller tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı.

Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan tarafından “ABD Başkanı’nı sizlere sunmanın ayrıcalıklı onurunu yaşıyorum” diyerek kürsüye davet ettiği Trump, önce Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Ryan’ın elini sıktı, ardından yerine geçti. Konuşmasına Pence, Ryan ve eşi Melanie Trump’ı selamlayarak başlayan Trump’ın gündeminde ekonomi, göçmen politikası, savunma bütçesi için yaptığı artış talebi ve IŞİD’le vardı.

Kongre üyelerine Başkanlığının ilk yılında yapacaklarını anlatan Trump, ABD’nin göç sisteminin düşük kalifiye elemanları kabul etmekten ziyade ihtiyaç temelli olması gerektiğini söyledi ve Kongre’ye ‘Cumhuriyetçiler ile Demokratların anlaşması halinde kapsamlı bir göç planının mümkün olduğunu savundu.

Öte yandan Meksika sınırına inşa etmeyi vadettiği duvarın yapımına kısa süre içinde başlanacağını da söyleyen Trump, “Çok, çok harika bir duvar inşa edeceğiz. Bittiği zaman uyuşturucu kaçakçılığına ve suça karşı çok etkili bir silah olacak” dedi.

IŞİD’le mücadeleye de değinen Trump, “Bu alçak düşmanı yeryüzünden temizlemek için İslam dünyasındaki dostlarımız ve müttefiklerimiz de dahil tüm müttefiklerimizle beraber çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Trump, ABD Savunma Bakanı James Mattis tarafından Beyaz Saray’a sunulan yeni IŞİD’le mücadele planını hatırlatarak “Söz verdiğim gibi, Müslüman ve Hristiyanları, her din ve inançtan kadın, erkek ve çocukları katleden kanunsuz vahşiler topluluğu olan IŞİD’i ortadan kaldırma planı hazırlaması için Savunma Bakanlığı’na talimat verdim” ifadelerini kullandı.

Pentagon bütçesinin arttılması için düğmeye basan Trump, konuşmasında bu konuyla ilgili olarak da “Amerikan tarihindeki en büyük bütçe artışlarından birinin hazırlanmasını istiyor ve orduyu yeniden inşa edecek bir bütçeyi Kongre’ye gönderiyorum” diyerek Kongre üyelerine mesaj verdi.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Bugün yapılması planlanan Humus (Vaer) tahliyeleri ertelendi

Suriye’nin Humus kentinde bugün yapılması planlanan tahliye işlemlerinin pazartesi gününe ertelendiği bildirildi. 20 bin sivil …