Perşembe, 25 Mayıs 2017

Trump ABD’ye girişe kısıtlama getiren düzenlemeyi imzaladı

ABD Başkanı Donald Trump’un 6 ülke vatandaşlarının ABD’ye girişine kısıtlamalar getiren düzenlemeyi bugün imzaladığı duyuruldu. Kısıtlama getirilen ülkeler arasında Irak’ın olmadığı bildirildi.

Beyaz Saray, ABD Başkanı Donald Trump’un Müslüman nüfusa sahip altı 6  ülkenin vatandaşlarına üç ay yeni vize sınırlaması getiren düzenlemeyi imzaladığını açıkladı. Vize sınırlaması getirilen ülkeler İran, Suriye, Somali, Sudan, Yemen ve Libya olarak bildirildi. Irak’ın daha önceki vize yasağı kararnamesinden farklı olarak listeden çıkarıldığı dikkat çekti.

ABD Başkanı Donald Trump’un danışmanı Kellyanne Conway, Fox Televizyonu’na yaptığı konuşmada, Trump’un bazı ülke vatandaşlarının ABD’ye seyahatine kısıtlamalar getiren yeni düzenlemeyi imzalayacağını doğrulamıştı. Danışman Conway Irak’ın seyahat yasağı getirilen ülkelerin arasında olmadığını belirterek, “Irak yasağın geçerli olduğu listede değil. Ancak yasak diğer ülkelerin vatandaşları için geçerli”demişti. Conway düzenlemenin 16 Mart’ta yürürlüğe gireceğini bildirmişti.

Trump’un ocak ayında imzaladığı, “Ulusu yabancı teröristlerin ülkeye girişinden koruma” başlıklı kararname İran, Irak, Libya, Somali, Sudan, Suriye ve Yemen vatandaşlarının vize başvurusunun kabul edilmemesini öngörüyordu. Suriyeli mültecilerin ülkeye girişini süresiz olarak yasaklayan kararname uyarınca diğer mültecilere de dört ay yasak getirilmişti.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

Lübnanlı sunucudan Nasrallah’a dava

Lübnanlı program sunucusu “savaş suçu işlediği ve birçok Arap ülkesinde mezhepsel fitneye sebep” olduğu gerekçesiyle …

Afganistan’da Taliban’dan karakola operasyon

Afganistan’ın batısındaki Farah vilayetinde Taliban mensuplarının bir karakola gerçekleştirdikleri operasyonda Kabil hükümetine bağlı 8 polis …