Perşembe, 25 Mayıs 2017

Tartusi’den saçma iddia: Suriye’deki bütün olumsuzlukların sebebi Cevlani imiş!

İngiltere ve Türkiye’de yaşayan din adamı Ebu Basir Tartusi, bir kez daha söylemleri ile gündem oldu. Tartusi’nin bu kez hedefindeki isim, konuşmaları ve yaptıkları ile İslam dünyasında geniş bir kitle tarafından sevilerek takip edilen Ebu Muhammed el-Cevlani oldu. Cevlani, Şam’ın Fethi Cephesi genel lideri iken büyük bir fedakarlık yaparak Tahrir Şam çatısı altında diğer gruplar ile birleşmenin gerçekleşmesi için genel liderin de kendisi yerine Ebu Cabir olmasını kabul etmişti. Cevlani şu an Tahrir Şam’da genel askeri emir konumunda bulunuyor.

Savaşın ilk yıllarında “Nusret Cephesi’ne katılmak caiz değildir”, “Suriye’ye muhacirler gelmesin” gibi açıklamalar yapan Tartusi, Şam’ın Fethi Cephesi’nin ABD yanlısı gruplara müdahale etmesi üzerine de “Şam’ın Fethi Cephesi’ne karşı savaşmak caizdir, bunlar haricidir” konulu ortak fetvaya da imza atmıştı.

Tartusi yeni yayınladığı yazıda Suriye’deki tüm olumsuzluklardan Cevlani’nin olduğunu iddia etti ve yargılanması çağrısında bulundu:

İngiltere’de yaşayan Tartusi, yazısında kendince sebeplerini şöylece sıralıyor:

1)Cevlani’nin IŞİD’in Şam’a girmesinin sebebi ve sahayı ifsad etmesinin sorumlusu olduğu

2)Kafirlerin El-Kaide bahanesiyle birçok kişiyi sivil vs öldürdüğü, buna Cevlani’nin sebep olduğu

3) ÖSO mücahitlerinin (!) makarlarına saldırtıp bir sürü mücahit (!) öldürmeye sebep olduğu

4) Bir sürü aktivisti kendi menhecine muhalif olduğu gerekçesiyle öldürdüğü

5) Binlerce Suriyeli gencin yurdunu terkine sebebiyet verdiği

Gibi sebeplerden ötürü mutlaka mahkemede yargılanmasını ve cezasını çekmesi gerektiğini talep ettiğini hatta bu talebin sadece kendisinden değil bir sürü kişi tarafından arzulandığını ifade etti.

* * *

Tartusi’nin bu saçma iddialarına Küresel Analiz yazarlarından Salim Yahya’nın kısa yorumu:

Bu günlerde Suriye cihadında kasıtlı olarak bazı Mürcie kimseler tarafından Cevlani hedef tahtasına oturtulmaya çalışılıyor. Yine Tartusiyle beraber hareket eden Macid Raşid de bir müddet önce Cevlani aleyhine yazılar yazdı. Öyleki Macid Raşid Cevlani’ye saldırdığı yazısında “dostum” diye hitap ettiği Erdoğan’ı övüyordu.

Bir zamanlar “Taifetul Mansura”, “İslam’dan Çıkaran Ameller” gibi tevhid ve cihadın anlaşılmasında önemli bir işlev gören Tartusi’yi Suriye cihadı başladığından beri tanımak mümkün değil. Bir zamanlar Kardavi’yi tekfir eden, Makdisi’nin sitesinde kitapları ve yazıları yayınlanan, Mürcielere karşı kalemini kılıç olarak kullanan Tartusi’yi anlamak mümkün değil. Suriye cihadının başından beri daha önceki kitaplarında yazdıklarına aykırı, hatta kendi yazdıklarını yalanlar bir duruş sergileyen Tartusi, Suriye cihadında El Kaide ve o menhecteki yapılara karşı ateş püskürüyor, saldırıyor, yer yer iftiralar atıyor. Nitekim son yazısında da Şeyh Cevlani’yi Şam’daki bütün fitnelerin ana kaynağı, çıban başı olarak yansıtmaya çalışırken olur olmaz iftiralar atmaktan da hiç çekinmedi. Şam’daki uçan kuşun sorumlusu Cevlani demek istiyor. Subhanallah! Tartusi’nin muvahhid mücahitlere kini nasıl gözlerini döndürmüş ki her şeyi Cevlani’ye bağlıyor. Sanki Şam’da tağutların entrikaları, ittifakları, münafıkların ve mürcielerin ihaneti yokmuş, Şam cihadını demokratlaştırmaya çalışan, Astana ehlinin hiçbir kabahati yokmuş gibi her şeyin suçlusu Cevlani’ye!

Subhanallah Cevlani sen nasıl bir adamsın ki görüşü ne olursa olsun prim yapmak isteyen sana saldırma derdine düşüyor! Allah sana rahmet etsin ve seni korusun Ey Şeyh Cevlani!

Tartusi’nin yazısını okuyan biri, oradaki iddiaların tamamının safsata ve iftira olduğunu anlar. IŞİD’in pisliklerinin sebebi Cevlani imiş! Aksine IŞİD lideri Bağdadi’ye itaat etmeyerek konuyu Zevahiri’ye taşıyarak binlerce mücahidin Bağdadi’nin peşinden gitmesini engelleyen isim Cevlani’dir.

Sayfalar dolusu tekfircilere reddiye yazarken lazım ile (bir şeyin dolaylı olarak gerektiği ile) tekfir etmenin ilimsizlik, aşırılık olduğunu ifade eden Tartusi gibi birinin lazım ile Cevlani’yi itham etmesini bir türlü anlamıyoruz.

Tartusi menhecini öyle değiştirmiş ki, ÖSO’nun haramilerini mücahit olarak isimlendirip muvahhid mücahitleri aşırı hatta bazı yazılarında harici olarak adlandıracak kadar menhecini eğriltiyor. Demokratlarla aynı safta duranlar mücahit; tağutlara karşı cihad edenlerse aşırı ve fitneci öyle mi? Cevlani ile aynı safta olmaktan imtina ederken, Demokratlarla aynı safta olmayı problem görmeyen Tartusi!

Bir zamanlar herkes Makdisi’ye saldırırken “Makdisi’yi savunmak, onunla beraber olmak şereftir” diyen Tartusi, “kınayıcının kınamasına aldırmadan yürümek Taifetul Mansura’nın özelliğidir” diyen Tartusi ne hallere düştün! “İslam’ı bozan unsur” diye bab açtığın beşeri kanun sahiplerinin dostlarıyla aynı saftasın! Aşırılara saldırdığının binde biri kadar tağutlara ve taraftarlarına artık saldırmıyorsun.

Allah hak taife olan Taifetul Mansura’ya yardım etsin, ki onlara muhalefet edenler, onlara zarar veremez diyor hadiste. Allah’ım, Ayaklarımızı dinin üzere sabit kıl…

Salim Yahya

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

Nefret Eden Kerih Görsede Tevhid Önce ve Daimidir

        ”Nefret Eden Kerih Görsede Tevhid Önce ve Daimidir” Bazı insanlar sürekli …

Dr.İyad Kunaybi – Çocuk Yetiştirmek

Küçük oğullarınız ve kızlarınız büyümeye başladıkça onlar üzerinde hâkimiyet kurmanız zorlaşır. Sonra da yeni evler …