Salı, 23 Mayıs 2017

Taliban lideri Molla Hibetullah, halkı ve mücahidleri ağaç dikmeye davet etti (Tam Metin)

Afganistan’da bir yandan ABD ile, bir yandan da ABD işbirlikçisi yerel rejimle savaşını sürdüren Taliban yeni bir beyanat yayınlandı. Taliban lideri Molla Hibetullah Ahunzade’nin imzasıyla yayınlanan beyanatta, savaşın sürdüğü Afganistan’da, İslam dininde salih amel ve sadakayı cariye görülen ağaç dikimine teşvik edildi. Açıklamada “Muhakkak ki İslami Emirlik; beldelerde hakiki emniyet, selamet hedefi için yabancı işgalcilerle ve onların uşaklarıyla savaşla meşguldür. Bununla birlikte bu güzel beldelerin imkânlar dâhilinde ekonomik gelişimi, kalkınması, ilerlemesi vb hususlara da ihtimam göstermektedir.” denildi.

Taliban 1996 ile 2001 yılları arasında Afganistan’ı yönetmiş, gelecekte de bu yönetimi yeniden kurmak isteyen bir yapı. Bu nedenle sadece savaş merkezli değil, halkın tüm ihtiyaçları ve çevreyle de ilgileniyor, ortaya tam bir devlet mekanizması kurmaya çalışıyor.

Küresel Analiz olarak bu beyanatı tam metin halinde sizlere sunuyoruz:

* * *

İslami Emirlik Liderinden Ağaç Dikme Meselesi Hakkında Beyan

Bir halk için ağaç dikmek; tabiat hayatını muhafaza, iktisadi gelişim, yeryüzünün yeşilliği bakımından çok önemli bir meseledir. Muhakkak ki Allah; yeryüzünde insanın hayatını bitkilerle irtibatlı kıldı. Bitkiler, yeryüzünden besleniyorlar; insanlar ve hayvanlar da bitkilerden. Eğer ekin ve ağaç dikimi yok olursa, hayat (tabiat) için büyük tehlike oluşur. Allah azze ve celle diyor ki:

“O, gökten su indirendir. İşte biz onunla her türlü bitkiyi çıkarıp onlardan yeşillik meydana getirir ve o yeşil bitkilerden, üst üste binmiş taneler, -hurma ağacının tomurcuğunda da aşağıya sarkmış salkımlar- üzüm bahçeleri, zeytin ve nar çıkarırız: (Her biri) birbirine benzer ve (her biri) birbirinden farklı. Bunların meyvesine, bir meyve verdiği zaman, bir de olgunlaştığı zaman bakın. Şüphesiz bunda inanan bir topluluk için (Allah’ın varlığını gösteren) ibretler vardır.” (Enam Suresi 99)

Muhakkak ki yeryüzü; Allah’ın nimetlerinden büyük bir nimettir. Allah insanı yeryüzünde boşuna yaratmadı. İnsanı, diğer yaratılmışlardan faziletli kılarak akıl nimetiyle nimetlendirdi ve onu yeryüzünü imar sorumluluğuyla mükellef kıldı. Şüphesiz ki biz; ağaçlardan, bitkilerden; yiyecek, giyecek, ilaç vs hayatın birçok zaruretlerinden olan şeyler elde ediyoruz. Allah şöyle buyurur:

“Onlara ölü toprak bir delildir. Biz ona hayat verdik ve ondan taneler çıkardık da ondan yiyip duruyorlar. Biz orada hurmalıklardan üzüm bağlarından bahçe yaptık. İçlerinde pınarlardan su fışkırttık.” (Yasin 33-34)

Ağaç dikimi İslam dininde salih amellerden kabul edilir, sadakayı cariye sayılır. Nitekim Peygamberimizin ağaç dikimi üzerine fiili ve kavli sünneti vardır. Enes (r.a)’ten rivayetle Peygamberimiz dedi ki: “Bir müslüman bir ağaç diker veya bir ekin eker de ondan bir kuş yahut insan yahut bir canlı yerse bu; ona (ekene) sadakadır.” (muttefekun aleyh)

Tertemiz sünnet hazinelerine göz attığın zaman bitki-ağaç dikiminin önemi ortaya çıkacaktır. Bir Müslüman meyve veren bir ağaç dikerse ona büyük bir ecir vardır. Bunun için ağaç dikmek, ekmek dünya-ahiret sevap olan bir şeydir.

Muhakkak ki İslami Emirlik; beldelerde hakiki emniyet, selamet hedefi için yabancı işgalcilerle ve onların uşaklarıyla savaşla meşguldür. Bununla birlikte bu güzel beldelerin imkânlar dâhilinde ekonomik gelişimi, kalkınması, ilerlemesi vb hususlara da ihtimam göstermektedir. Bunun için tüm mücahitlerimizi, halkımızdan olan kimseleri mahlûkata faydalı olmak toprağı yeşillendirmek için, meyve veren-vermeyen sayısız ağaç dikmeye davet ediyoruz. Bir açıdan Nebi (a.s)’nin sünnetine olması; bir de yeryüzünü, tabiatı yeşillendirip imar etmek, Allah’ın nimetine şükrü eda edebilmek açısından (dikelim). Mücahitlerin, halkın, ağaç dikiminde el ele verip birbirleriyle yardımlaşmaları; bu noktada çaba harcamaktan geri durmamaları gerekir.

Emir’ul Müminun, Şeyh’ul Hadis, Hibetullah Ahunzade

26/02/2017

Mütercim: Salim Yahya

Küresel Analiz / Özel Haber

BU HABERLER DE VAR!

Hint Yarımadası El Kaidesi’nden Urduca yeni video

Hint Yarımadası El Kaidesi’nin (AQIS) Urduca hazırladığı yeni videoyu ilginize sunuyoruz. 2014 yılında Eymen ez …

Rusya Libya’ya müdahale için Mısır’a askeri yığınak yapmaya başladı

Habertürk’te yer alan habere göre Ukrayna ve Suriye’deki askeri müdahaleleriyle Avrupa enerji hatlarındaki etkisini artıran …