Cuma, 24 Mart 2017

Tahrir Şam ile Ahrar Şam ortak bir komite kurarak yeniden barış sağladı

Son günlerde başlayan Tahrir Şam ile Ahrar Şam arasındaki sorunlar çözüldü. İki hareket de Esed rejimine ve destekçilerine karşı ortak savaşa devam etme kararı aldı.

Kontrol noktalarında başlayan gerginlik sonucu iki taraf da birbirlerinden gözaltılar gerçekleştirmişti. Ahrar Şam’ın gözaltına aldıkları arasında Tahrir Şam şeri kadılarından Şeyh Muslih el Ulyani de bulunuyordu.

İki tarafın liderleri tarafından varılan anlaşmaya göre iki tarafında tutukladıkları serbest bırakılacak. İki taraf da el koyduğu makarları ve silahları teslim edecek. Ahrar Şam elindeki Mastume’yi Tahrir Şam ele geçirmiş, çıkan olaylardan dolayı bazı kişiler Tahrir Şam’dan ayrıldığını açıklamıştı.

Olaylar esnasında iki taraf da beyanat yayınlamış, özellikle Ahrar Şam medyasının fitneyi körükleyici açıklamalarda bulunduğu görülmüştü. Yapılan anlaşmada buna da değinildi ve iki tarafın da birbiri aleyhinde medyada olumsuz konuşmaması kararı alındı.

Küresel Analiz / Özel Haber

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da fethedilen yerlerde son durum (GIF Harita)

Hama’da yürütülen “Allah yolunda ilerliyoruz” operasyonu kapsamında özgürleştirilen yerler aşağıdaki gibidir: 1- Suran köyü 2- …

Tahriruş Şam’ın Şeyhleri Hama Operasyonunda: “Büyük Hama savaşı nasıl başladı?” (TR Altyazılı)

Hama’da Tahrir’uş Şam önderliğinde muhaliflerin Esed’e büyük taarruzu sürüyor. Tahriru’ş Şam heyetinin genel şerisi Şeyh …