Salı, 23 Mayıs 2017

Suriye’deki aşiretler yeni bir ÖSO oluşumu için Türkiye’de toplandı

Suriye’de Arap aşiretlerinin bazıları, askeri ve siyasi bir oluşuma gitmek üzere çalışmalara başladı.

Suriye’nin Rakka, Haseke ve Deyr ez-Zor bölgelerinde yaşayan 50 Arap aşiretinin lideri, Urfa’daki Harran Otel’de bir toplantı düzenledi.

“El Cezire ve Fırat Bölgesi Suriyeli Aşiretler ve Kabileler Genel Kurultayı” adı altında düzenlenen toplantının teması, “Hep birlikte çabalarımızı Esed-Rus-İran ve Hizbullah ile IŞİD ve PYD işgalini bitirmek için birleştirelim” şeklinde açıklandı.

Suriyeli Aşiretler ve Kabileler Yüksek Meclisi Sözcüsü Mudar Hamad  El-Esaad’ın imzasını taşıyan yazılı açıklamada da katılımcıların amaçları, “Suriye’deki El Cezire ve Fırat bölgelerini terör örgütlerinden temizlemek için ‘El Cezire ve Fırat aşiretleri ordusu’ kurulması” şeklinde duyuruldu.

Açıklamada, yeni askeri yapının, “Esed rejimi ordusundan ayrılan subaylar ile Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) komutanları” tarafından idare edileceği bildirildi.

Toplantıya katılan aşiretler adına açılış konuşmasını yapan Şaytat aşireti lideri Şeyh Rafi er-Raco Ukla, “ABD, PYD’ye destek veriyor. PYD’nin DEAŞ’tan bir farkı yok. PYD, birçok aileyi evinden etti. 50’den fazla köyde Arapları tehcire zorladı” iddiasında bulundu.

Ukla, Suriye topraklarında din ve milliyetçilik maskeleri kullanılarak terör estirildiğini öne sürerek, “Suriye’de yaşanan terörün yayılması ve yabancı savaşçıların ülkeye girişine göz yuman uluslararası toplum ve koalisyon, sorumluluklarını yerine getirmedi. Dolayısıyla bizler baştan beri şiddetin son bulması için ve teröre karşı güçlü bir mücadele verdik” dedi.

Suriyeli aşiret ve kabileler olarak “terör örgütleriyle” mücadelelerini sürdürdüklerinin altını çizen Ukla, “Uluslararası güçlere sesleniyoruz. Suriye’nin Fırat ve El Cezire bölgesini IŞİD’in, PYD’nin ve Esed’in teröründen temizlemede bize destek olsunlar.” diye konuştu.

Ukla, “Umarız uluslararası toplum Suriye halkına destek verir, katliamlar ve tehcirler bir an önce durur. Rus ve İran işgali, PYD, IŞİD ve Hizbullah terörü son bulur” ifadelerini kullandı.

Toplantıya katılan aşiretler adına açılış konuşmasını yapan Şuaytat aşireti lideri Şeyh Rafi er-Raco Ukla, ABD’nin de bu çağrıyı duymasını istediklerini dile getirerek, 3 milyon sığınmacıya kapılarını açan Türkiye’ye ile destekleri için Katar ve Suudi Arabistan’a teşekkür etti.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Bugün yapılması planlanan Humus (Vaer) tahliyeleri ertelendi

Suriye’nin Humus kentinde bugün yapılması planlanan tahliye işlemlerinin pazartesi gününe ertelendiği bildirildi. 20 bin sivil …