Salı, 23 Mayıs 2017

Suriye’de kalıcı olarak sakatlanan ilk Rus general Milyuhin oldu

Rus ordusunun Suriye’deki en önemli askeri yetkililerinden Petr Milyuhin, Humus’un doğusundaki tarihi-antik Palmira bölgesinde mayınların hedefi oldu.Rus medya kaynaklarına göre olay,geçtiğimiz hafta içinde meydana geldi.

Edinilen bilgiye göre Milyuhin, mayın patlaması sonucu ellerini ve gözlerini kaybetti. İlk müdahalesi Suriye’de yapıldıktan sonra Moskova’ya götürülüp askeri bir hastanede tedavi altına alındı.

Milyuhin, Suriye’de ölen yada böyle kalıcı şekilde sakatlanan “General” rütbesindeki ilk işgalci askeri personeli.

Medya kaynaklarının verilerine göre;Milyuhin, Suriye’deki Rus birliklerinin genel komutanı olan Korgeneral Andrey Kartapolov’un yardımcısıydı. Rus işgalci generali, Suriye’deki askeri planlamalar ve onların yürütülmesinden sorumluydu.

Hatırlanacağı gibi Palmira Antik Kenti, 2016’nın Mart ayında Şii teröristler ve Rus işgalcilerin denetimine geçmişti fakat geçtiğimiz Aralık ayında IŞİD tarafından geri alınmıştı. Rus destekli Şiî güçleri, Palmira’yı geri almak için 6 Şubat’ta yeni bir saldırı başlatmıştı. Birkaç gün evvel IŞİD’e bağlı savaşçıların çöl kesimine çekilmelerinin ardından şehir,tekrar Şiîlerin eline geçmişti.

 Küresel Analiz / Özel Haber

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Bugün yapılması planlanan Humus (Vaer) tahliyeleri ertelendi

Suriye’nin Humus kentinde bugün yapılması planlanan tahliye işlemlerinin pazartesi gününe ertelendiği bildirildi. 20 bin sivil …