Cuma, 26 Mayıs 2017

Şii lider El Sadr’dan tehdit: ”Irak’taki yabancı güçlere silahlı direniş başlatırız…”

Iraklı Şii lider Mukteda el Sadr, IŞİD sonrası Irak’ta kalmaları halinde yabancı güçlere karşı silahlı direniş gösterileceği tehdidinde bulundu.

”Yabancı güçler IŞİD sonrası Irak’ta kalırsa kendilerine karşı silah taşıyarak direniş göstereceğiz”

Sadr’ın Askeri Yardımcısı Ebu Dua İsavi, ülkenin güneyindeki Necef kentine bağlı Kufe’de yaptığı basın açıklamada, “Irak’ta bulunan yabancı güçleri devlet, IŞİD’le mücadele desteği için çağırmıştır. Bu güçler, IŞİD sonrası Irak’ta kalırsa kendilerine karşı silah taşıyarak direniş göstereceğiz” dedi.

Tehdit Türk birliklerini de kapsıyor

Bilindiği üzere Irak’ta halihazırda Başika kampında Türk birlikleri de yer alıyor. Irak tarafının Türkiye’nin Başika kampında olmasını istememesini açıkça dile getirdiği bir ortamda es Sadr da yabancı güçleri silahlı direniş ile tehdit etti. Dolayısıyla Şii liderin tehdidi Türk birliklerini de kapsıyor.

”Gösteriler devam ediyor”

Sadr’ın yardımcısı İsavi, aylardır süren hükumet karşıtı gösterilere de değinerek, “Gösterilerimiz devam ediyor. Önümüzdeki cuma günü liderimiz Sadr, Bağdat Tahrir Meydanı’nda göstericilere hitap edecek” şeklinde yanıtladı.

Mukteda el Sadr ve destekçilerinin her hafta cuma günleri, Bağdat’ın merkezi Tahrir Meydanı’nda toplanarak, ülkedeki hizmet yetersizliği ve yapılan yolsuzluklarla mücadele için hükumet karşıtı gösteri düzenliyor.

Başbakanlık ofisini basmışlardı

Bağdat’ta Şii lider Sadr yanlısı göstericiler, 30 Nisan ve 20 Mayıs 2016 tarihlerinde hükumet binalarının bulunduğu korunaklı Yeşil Bölge’yi ihlal ederek, Başbakan İbadi’nin Başbakanlık ofisini ve parlamento binasını basmıştı.

Bağdat’taki Yeşil Bölge, Başbakanlık hükümet Sarayı, parlamento, istihbarat ve önemli kamu binalarının yanı sıra ABD ve çok sayıda diğer ülke büyükelçiliğine ev sahipliği yapıyor.

BU HABERLER DE VAR!

Musul’da bir ayda 4 bin sivil hayatını kaybetti

Irak’ta Musul kent merkezinin batı yakasının IŞİD’den  alınması için şubat ayında başlatılan operasyonda şu ana …

Feylakur-Rahman’ın Drone ve Gopro kamerasından Şam-Cobar cephesi görüntüleri

Üç gün önce Tahrir Şam, Ahraruş Şam ve Feylakur-Rahman öncülüğünde gerçekleştirilen Şam saldırılarında “Allah’ın kulları Cobar’da …