Perşembe, 25 Mayıs 2017

Şeyh Halid el Huseynan, İslam’ın kadına verdiği değeri açıkladı (Türkçe Altyazılı)

El Kaide’nin önde gelen isimlerinden, “Savaşçı Alim” ve “Vaiz Mücahid” olarak bilinen Halid el Huseynan; Obama’ya seslendiği konuşmasında İslam’da kadının yeri ve öneminden bahsediyor.

Son yıllarda din, siyaset, ahlak üzerine yaptığı konuşmalarının videoları ile uluslararası çapta tanınan, El Kaide liderlerinden Ebu Zeyd El Kuveyti olarak da bilinen Halid El Huseynan; Afganistan’da “Obama ile Sakin Bir Diyalog” adlı bir konuşma yapıyor. Ebu Zeyd el Kuveyti konuşmasının bir bölümünde, İslam’ın kadına verdiği değerden bahsediyor.

Halid el-Huseynan kimdir?

1966’da Kuveyt’te dindar bir ailede doğan el-Huseynan ilk dini eğitimine de bu ülkede başladı. 1986’da Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’daki İmam Muhammed bin Suud Üniversitesi’nde Şeriat Fakültesi’nde eğitim görmeye başlayan el-Huseynan, üniversite eğitiminin yanı sıra uzun süre ünlü din bilginleri Muhammed bin Salih el-Useymin (1929-2001) ve Süleyman bin Nasır el-Ulvan’ın (1969-) özel derslerine devam etti, İslami ilimlerde ihtisas sahibi oldu.

Eğitimini tamamladıktan sonra Kuveyt’e geri dönen el-Huseynan burada davet ve eğitim çalışmalarını sürdürdü. Dini konularda aralarında Türkçe’ye çevrilmiş “Bir Günde 1000 Sünnet” kitabının da bulunduğu pek çok eser kaleme aldı.

Cihad hareketlerine verdiği destek nedeniyle 11 Eylül sürecinde baskı ve tutuklamalara uğrayan el-Huseynan, 2007 yılında direniş faaliyetlerine katılmak üzere Afganistan’a gitti.

Afganistan’da savaşlara bizzat katılan, dini, ahlaki ve siyasi konuları ele aldığı videoları ile 2009’dan bu yana uluslararası çapta üne kavuşan ve önemli bir takipçi kitlesine sahip olan el-Huseynan’ın ABD önderliğindeki koalisyon tarafından özellikle hedef alındığı biliniyordu.

Ebu Zeyd el Kuveyti Pakistan’ın Afganistan sınırındaki eyaleti olan Kabileler Bölgesi’nin Kuzey Veziristan ilinde 2012 yılında ABD insansız hava aracı saldırısında hayatını kaybetti.

incanews

BU HABERLER DE VAR!

9 meslektaşını öldüren Taliban sempatizanı polis, karakolu ateşe verip kaçtı!

Afganistan’ın kuzeyinde Kunduz vilayetinde Afgan polis gücünde görevli bir polis memuru görev yaptığı kontrol noktasında …

Ukrayna’nın en büyük mühimmat deposu yanıyor: 15.000 kişi tahliye edildi

Ukrayna’nın Harkov bölgesinde yer alan Balakleya kentinde bulunan ve ülkenin en büyüğü olan bir mühimmat …