Salı, 23 Mayıs 2017

Rusya: “Ilımlı muhaliflerden, El Nusra savaşçılarının konumunun tespitinde yardım sunmasını bekliyoruz”

Astana’daki Rusya heyetine başkanlık eden Devlet Başkanlığı Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, Suriye silahlı muhalefetini El Nusra Cephesi savaşçılarının konumlarını tespit etme konusunda yardım sunmaları için ikna etmeye çalıştıklarını söyledi.

Astana’da basın toplantısı düzenleyen Lavrentyev, “Suriye silahlı muhalefetini El Nusra militanlarının konumlarını tespit etme konusunda yardım sunmaları için ikna etmeye çalışıyoruz” dedi.

Şu an Suriye’de El Nusra Cephesi isminde bir örgüt bulunmuyor. El Nusra Cephesi kendini feshederek Şam’ın Fethi Cephesi kurulmuş, daha sonra bu grup da feshedilerek diğer gruplarla birleşmiş, yeni ismin Tahrir Şam Heyeti olduğu duyurulmuştu.

Ilımlı muhaliflerin kontrolündeki bölgelerin de gösterileceği detaylı Suriye haritası hazırlama çalışmalarının sürdüğünü de kaydeden Lavrentyev, Türkiye ve İran’dan bu konuda yeterli bilgi aldıklarını belirtti.

Ürdün heyetinin de haritanın oluşturulması için katkı sunduğunu ifade eden Rus yetkili, “Bu katkıları da mutlaka göz önünde bulunduracağız. Bu çalışmanın çok önemli olduğunu ve ılımlı muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde güvenliği sağlamamıza yardımcı olacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

Öte yandan Lavrentyev, Astana’daki 3. tur görüşmelerinde esir değişimiyle ilgili belgelerin, anayasa komisyonu kurulması konusunun ve Palmira’daki mayınların temizlenmesi için BM’ye yapılacak başvuru taslağının da istişare edildiğini belirtti.

Ancak Esed hükümet delegasyonuna liderlik eden Beşar Caferi anayasa komisyonunun Astana’daki görüşmelerde ele alınmadığını söyledi.

Hükümet heyetinin bu konuyu istişare etmediğini belirten Caferi, Rusya ile konuştukları tek belgenin kültürel miras alanlarının mayınlardan temizlenmesi ile ilgili olduğunu ifade etti.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Bugün yapılması planlanan Humus (Vaer) tahliyeleri ertelendi

Suriye’nin Humus kentinde bugün yapılması planlanan tahliye işlemlerinin pazartesi gününe ertelendiği bildirildi. 20 bin sivil …