Perşembe, 25 Mayıs 2017

Rotterdam Belediye Başkanı: ”Ateş açma izni vermiştik”

Hollanda ile Türkiye arasındaki kriz büyümeye devam ederken Rotterdam Belediye Başkanı yeni bir açıklama yaptı. Türk Bakan Fatma Betül Sayan Kaya’nın Hollanda’dan sınır dışı edilmesine ilişkin konuşan Rotterdam Belediye Başkanı Ahmed Abutalip, “Olası bir temasta bizim üstün olduğumuzdan emin olmak için ateş açma izni verilmişti” dedi.

”Korkutucu”

Ahmed Abutalip, Pazartesi gecesi katıldığı bir TV programında, Kaya’nın 12 koruma eşliğinde Hollanda’ya gelmesini “korkutucu” olarak nitelendirdiği bildirildi.

”Ateş açılmasına izin verilmişti”

Rotterdam Belediye Başkanı, “Bir sürü koruma vardı ve biz onların silahlı olup olmadığını bilmiyorduk. Bu da bizim özel birimlerimizi getirmemize neden oldu. Böylece olası bir temasta bizim üstün olduğumuzdan emin olmak için ateş açma izni verilmişti” dedi.

”Başkonsolos yanıt vermedi”

Türkiye’nin Rotterdam Başkonsolosu Sadin Ayyıldız’ı da kendisine bilgi vermemekle suçlayan Abutalip, “Başkonsolos aramalara yanıt vermedi” dedi.

Sınır dışı edilsin

Abutalip, başkonsolosun bir diplomata yakışmayacak şekilde yalan söylediğini savunarak, sınır dışı edilmesini istedi.

 

Küresel Analiz / Haber Merkezi 

BU HABERLER DE VAR!

Londra saldırganı Khalid Massod hakkında bilgiler açıklandı

Londra’da 5 kişinin öldüğü, 7’si ağır 29 kişininse yaralandığı terör saldırısını gerçekleştiren Masood’u komşuları ‘sakin’ …

İngiltere ve Almanya savunma paktına hazırlanıyor

İngiltere ve Almanya’nın Brexit sonrası döneme yönelik bir savunma paktı yapmaya hazırlandığı ileri sürüldü. İngiltere …