Salı, 23 Mayıs 2017

PYD: ”Menbiç’te özerklik ilan edeceğiz!”

PKK’nın Suriye uzantısı PYD, Suriye’nin kuzeyinde yer alan ve ABD, Rusya, rejim güçleri tarafından korunan Menbiç’te ‘Demokratik Özerk Yönetim’ ilan edeceğini açıkladı.

PYD özerklik ilan edecek

PYD’nin Kobani Dış ilişkiler sorumlusu olduğu bildirilen PYD’li militan Ewwas Eli, PYD’nin de dahil olduğu Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) ilan edeceği yönetimin 13 kişilik heyet tarafından yönetileceğini ifade etti.

Hazırlıklar tamamlanıyor

Özerklik için hazırlıkların tamamlandığını iddia eden PYD sözcüsü: “Oluşturulacak olan yönetim, 13 kişilik heyet tarafından idare edilecek. Menbiç Özerk Yönetimi ne zaman ilan edilecek bilmiyorum. Dün Menbiç’teydim, hazırlıkları tamamlıyorlardı. Menbiç yönetimi başkanı ve üyeleriyle dün görüştüm.” şeklinde konuştu.

2012 yılında Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO), 2014 yılında ise IŞİD’in eline geçen 80 bin nüfuslu Menbiç, Ağustos 2016’da PYD/YPG’nin eline geçmişti.

Menbiç’e ”set” koruması

Son günlerde TSK destekli ÖSO birlikleri tarafından vurulan Menbiç, hali hazırda Rusya, ABD ve rejim güçlerinin oluşturduğu setle korunuyor. ÖSO birliklerinin saldırıları sonrasında kentin rejim güçlerine devredileceği açıklansa da PYD bunun olmayacağını, rejim güçlerinin sadece kendilerini gelen tehditlere karşı koruyacağını açıklamıştı.

Bunun yanı sıra ABD’nin bölgeye gönderdiği askeri sevkiyatlar ve Rus askerlerinin PYD/YPG arması takmaları da geçtiğimiz günlerde görüntülenmişti.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Bugün yapılması planlanan Humus (Vaer) tahliyeleri ertelendi

Suriye’nin Humus kentinde bugün yapılması planlanan tahliye işlemlerinin pazartesi gününe ertelendiği bildirildi. 20 bin sivil …