Cumartesi, 24 Haziran 2017

Paris savcıları, çocuk istismarcısı askerlerinin soruşturmasını düşürmek istiyor

Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan, soruşturmayla ilişkili bir kaynak, Paris savcılarının Orta Afrika Cumhuriyeti’nde Fransız askerlerince gerçekleştirilen çocuk cinsel istismarına ilişkin soruşturulmanın düşürülmesini istediğini bildirdi. Buna göre, 2013-2014 döneminde ‘gerçekleşmiş olabileceği’ belirtilen cinsel istismar hakkındaki ifadelerde çelişkiler bulunduğu, bu nedenle de Fransız askerlerine yönelik herhangi bir dava açılamayacağı kaydedildi.

Konuya dair ilk iddialar, Nisan 2015’te İngiliz Guardian gazetesindeki bir haberle ortaya çıkmıştı. Haberde, Orta Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti Bangui’de yerlerinden edilmiş insanlar için kurulan kampta yaşları 9 ila 13 arasında değişen 6 çocuğun Fransız askerlerce cinsel istismara uğradığı belirtilmişti.

Uluslararası kamuoyunca ciddi tepkilere neden olan olay, Guardian’ın ardından birçok farklı yerde de haberleştirilmiş ve olaya ilişkin yeni detaylar ortaya çıkmıştı. İddialar arasında askerlerin çocuklara ‘cinsel hizmetleri’ karşılığında yiyecek ve bazen de para verdiği de yer alıyor.

Şimdiye dek konuya ilişkin 6 Fransız asker sorgulandı. Sorgulanan askerler iddiaları reddetti.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

Batı Afrika’da El Kaide’nin birleşme hamlesi

Geçtiğimiz ay Ensar Din “El Kaide’nin Sahra kolu”, El Murabitun hareketi ve Macina ketibesi Nusret …

Mehmet Emin Akın Hoca’dan Afrika’daki yardım ve davet çalışmaları için çağrı

Mehmet Emin Akın Hoca’nın twitter sayfasında paylaştığı daveti sizlere sunuyoruz: “Kardeş Vakıfları ve Dost Dernekleri …