Pazar, 26 Mart 2017

Muslih Ulyani’nin tutuklanma süreciyle ilgili açıklması “Tutuklama mı ağırlama mı?”

 

Dün Ahrar Şam hareketi, nedeni belirsiz bir şekilde Heyet Tahrir Şam kadılarından şeyh Muslih Ulyani’yi tutuklamıştı. Serbest kalan şeyh Ulyani tutuklanma süreciyle ilgili açıklama yaptı. şeyh Muslih Ulyani’nin açıklamasını sizlere sunuyoruz.

***

“Esselamu aleykum ve rahmetullahi ve berekatuh.

Şu anda sahada Şam ehli arasında meydana gelen olaylar ve Heyet mi yoksa Ahrar mı kimin haklı olduğu konusunda detaylara girmeyeceğim. Olaylar birbirine girmiş bulunmakta.

Bölgede bulunuş nedenim ertelenmeyecek randevulardan birisini yerine getirmekti. Şu dönemde sağda solda meydana gelen sorun ve ihtilafları çözmek için yoldaydık. Ahrar’ın hacizlerinden birisinden geçerken seferberlik halinde olduklarını gördüm. Beni durdurdular ve “kime tabisin?” diye sordular. Onlara Muslih Ulyani olduğumu söyledim. Hacizde bulunan kişi, “Geçiş yasak, aşağı in!” dedi. Arabadan aşağı indim ve “ne istiyorsunuz?” diye sordum. Benim kim olduğumu öğrendikten sonra haciz mesulü bana tam olarak şunu söyledi:

“Niçin şeyh bizim askerlerimizi kaldırıyorsunuz?”

Ben de haciz mesulüne, “Sizin askerlerinizi kaldıran kimdir?” dedim.

Mesul: Siz Heyet. Siz şer’iler Heyet’e beyat ettiniz…” Burada o kişinin benim kim olduğumu kesin olarak bildiğini anladım.

Haciz mesulü: “Arabayı ve silahlarını alın!” Bizi arkada bulunan emnilerin arabasına aldılar kendileri de önde silahlarıyla bekliyorlardı.

Tutuklama mı ağırlama mı?

Hakikaten bu tasarrufa ve daha önce benzeri görülmemiş şekilde şer’ilere karşı bu cürete çok şaşırdım. Özellikle silahlarımızı ve arabamızı almalarına. Bize adeta savaş suçlusu ya da milis muamelesinde bulundular. Merkeze ulaştık ve bölge emiri Ebu Abdurrahman el-Gab gelene kadar bekledik. Ona bölgede bulunuş nedenimin sorunları halletmek olduğunu bildirdim. Haciz mesulünün tasarruflarından o da hoşnut olmadı. Şeyh Ebu Abdurrahman el-Gab ya da Fadıl el-Ukal’ın benim tutuklanmamı emrettikleri bilgisi doğru değildir. Olanlar haciz mesulünün şahsi tasarruflarından ibaretti.

Emirlere şunu söylemek istiyorum: Kendim için üzülmedim. Ancak hacizlerin davetçilere karşı cüretine üzüldüm. Askerlerinizi emirlere saygı ile terbiye etmenizden daha çok davetçilere saygı duyma üzere yetiştirin.  Vesselam.”

Tercüme: Muhammed Atta

Küresel Analiz / Özel Haber

BU HABERLER DE VAR!

Bugün yapılması planlanan Humus (Vaer) tahliyeleri ertelendi

Suriye’nin Humus kentinde bugün yapılması planlanan tahliye işlemlerinin pazartesi gününe ertelendiği bildirildi. 20 bin sivil …

Tartışmaların odağındaki isim Şeyh Said kimdir?

1865 yılında Elazığ’da doğan Şeyh Said, özellikle son günlerde tartışma konusu oldu. Bazı çevrelerce isyancı, …