Salı, 23 Mayıs 2017

Musa hocadan Abdurrezzak el-Mehdi’nin son beyanıyla ilgili açıklama

Türkiye’de Nakil Kürsüsü’ndeki dersleriyle bilinen Musa hoca Abdurrezzak el-Mehdi’nin Erdoğan hakkındaki beyanına dair bir açıklama yaptı. Küresel Analiz olarak Musa Ebu Cafer hocanın açıklamasını sizlere sunuyoruz.

* * *

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla.

Hamd alemlerin rabbi olan Allah’a, salat ve selam Resulullah efendimize olsun.

Son dönemde Şeyh Abdurrezzak Elmehdi, Tayyip Erdoğan ile ilgili Telegram kanalından bir açıklama yapmış ve ona tağut denmemesi gerekli olduğunu beyan etmiştir. Şeyh Ebu Muhammed Elmakdisi ona reddiye vermiş, bunun akabinde sosyal medyada çalkantılar yaşanmış, benden bir açıklama istenmiştir. Buna binaen bu kısa yazıyı sizinle paylaşmak istedim.

İmam Malik rhm derki: “Bu kabrin sahibi müstesna (Resulullah’a işaretle) herkesin sözü alınır ve atılır.”

Biz Müslümanlar alimlerimizden mümkün oldukça faydalanmaya çalışmalıyız. Ama unutmayalım ki Peygamberler hariç insanlar ve özelde alimler masum değildir. Cahil hata yapabileceği gibi alimde hata yapabilir. Bize düşen, her insanın sözünü Kuran ve Sünnete selefimizin anladığı gibi sunmaktır. Kuran ve sünnete uyarsa alırız. Değilse red ederiz.

Son günlerde maalesef Muhaddis Şeyh Abdurrezzak Elmehdi’den bana göre Tayyip Erdoğan ile ilgili yanlış kanaat ve beyanları çıktı. Ben bir ilim talebesiyim. Haddimi bilirim. Şeyhin bu açıklamalarını yanlış buluyor, bu görüşlerine katılmıyorum. Tayyip Erdoğan azılı tağutlar gibi değildir ama benim yanımda tağut vasfına girmiş ve küfür içinde olan bir şahsiyettir. Onun namaz kılması veya kuran okuması hükmü değiştirmez. Var olan onlarca küfründen tevbe etmediği müddetçe ona hiçbir zaman Müslüman demedim ve demeyeceğim inşeAllah.

Onunla yaptığım ropörtaj bu hadiseden önce idi. Faydalanmak için bazı sorular sordum ve tercüme ettim. Ben her sadık ve ehli sünnet alimlerden doğru gördüğüm malumatlarından faydalanmaya çalışıyorum. Kitaplarını okuduğumuz ve derslerini dinlediğimiz bir çok alimin hataları ve tercih edilmeyen görüşleri mevcuttur. Her hata yapan ve tercih etmediğimiz bir görüşü beyan eden alimi atarsak, elimizde faydalanacağımız hiçbir alim kalmayacaktır. Çarşıdan rastgele her gördüğümüz meyveyi almaz seçeriz. İlim ve fetva konusunda da arzularımıza göre değil hakka en yakın olanı alma konusunda seçici olmalıyız.

Şeyh Abdurrezzak Elmehdi ile son beyanı hakkında konuşacağım ve neticeyi sizlerle inşeAllah’u Teala paylaşacağım.

Nasihatım; Bir Müslüman çamura düşmüşse ona karşı görevimiz onu daha çok batırmak değil, el uzatıp çekmek ve çamurunu temizleme konusunda ona yardımcı olmaktır. Yardım eline icabet ederse ne ala. Ama kabul etmezse Allah katında sorumluluğumuzu yerine getirmiş olacağız. Dillerimize ve kalemlerimize dikkat etmezsek kıyamette altından kalkamayacağımız günahlarla helak olacağımızı unutmamamız gerekir. Rabbim bizleri hatalardan sakındırsın. İstikamet üzere kılsın. Son nefesimizi iman üzere vermeyi nasip eylesin. Alemlerin Rabbi olan Allah’a hamd olsun.

Musa Ebu Cafer

Küresel Analiz

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Bugün yapılması planlanan Humus (Vaer) tahliyeleri ertelendi

Suriye’nin Humus kentinde bugün yapılması planlanan tahliye işlemlerinin pazartesi gününe ertelendiği bildirildi. 20 bin sivil …