Salı, 23 Mayıs 2017

Muhaysini ve Ulyani, Makdisi’yi itham etti mi?

Suriye’de önde gelen ilim adamlarından Abdurrezzak Mehdi’nin Türkiye ve Ak Parti hakkındaki açıklamalarına Makdisi’den eleştiri geldi. Abdurrezzak Mehdi ve Makdisi’nin açıklamaları:

Makdisi’nin bu eleştirisi üzerine sosyal medyada Abdurrezzak Mehdi’ye mesnetsiz eleştiriler yazılmaya başlandı. Bunun üzerine Muhaysini ve Muslih Ulyani bu tutumu eleştiren paylaşımlar yaptılar. Bu paylaşımlarda Makdisi adı geçmese de, fitne odaklı bazı haber siteleri Makdisi’ye direk söylenmiş imasına bulunarak propaganda yaptı.

Konu hakkında mütercim Eymen Hamza sayfasında kısa bir açıklama yaptı. İlginize sunuyoruz:

* * *

Abdurrezzak Mehdi – Makdisi – Ulyani – Muhaysini hakkında bu yazacaklarıma beni pişman etmezsiniz inşallah. Abdurrezzak El Mehdi’nin iki gün once yazdığı şeyler bence hatalıydı ve hiç böyle bir açıklama yapmasaydı daha iyiydi. Ama kendi görüşü

Ebu Muhammed Makdisi’nin reddiyesinde hakarete yakın ifadeler ve küçümsemeler vardı. Bunu Abdurrezzak Mehdi’ye gizli nasihat olarak yazsaydı daha iyiydi.

Reddiyedeki kusurlar:
-Adıyla hitap etmemesi
-Sadece hadisle ugraşması gerektiğini ima etmesi
-Saçmalıyorsun manasında deyim kullanması

Bundan sonra bizim Türkiye medyasına yansımayan Abdurrezzak Mehdi aleyhine büyük bir karalama ve hakaret kampanyası başladı. Bunun üzerine Abdurrezzak Mehdi’yi bu saldırılara karşı savunmak için açıklamalar geldi. Muslih Ulyani, Muhaysini ve başkaları açıklamalar yaptı.

Ulyani ve Muhaysini’nin açıklamaları Türkçe’ye tercüme edildi. Ulyani, Abdurrezzak Mehdi’ye yapılan hakaret ve karalamalara genel olarak sert cevap verdi. Muhaysini ise bu meseleyi arka planda tutup farklı ve genel bir konuyu dile getirdi. Makdisi’ye bir itiraz yoktu ve Abdurrezzak Mehdi’yi de savunmaya çalıştığının bir belirtisi yoktu. Herkesin anlamayacağı bir açıklama yaptı. Meselenin anca tercüme edilen boyutunu gören kimseler yanlış anladılar.

Malum bir sitenin fitne çıkartmaya çalışan bu haberi fitili ateşledi. Delilsiz ve alıntısız, art niyetli bir yazı.

Eymen Hamza

Küresel Analiz

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Bugün yapılması planlanan Humus (Vaer) tahliyeleri ertelendi

Suriye’nin Humus kentinde bugün yapılması planlanan tahliye işlemlerinin pazartesi gününe ertelendiği bildirildi. 20 bin sivil …