Cuma, 26 Mayıs 2017

Mevlüt Çavuşoğlu: YPG Münbiç’ten çekilmezse vuracağız

Dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu “Münbiç operasyonumuz henüz başlamadı. YPG Münbiç’ten çekilmezse vuracağız” dedi.

Bakan Çavuşoğlu’nun açıklaması şöyle:

Bizim askerimizin planladığı yerel güçlerle yapacağımız Mümbiç operasyonu henüz başlamadı. Bölgede YPG’lerin olduğunu biliyoruz. ABD yönetiminden talebimiz budur: Bir an önce YPG’nin Münbiç’i terk etmesidir.

O şehirler, o şehirlerde yaşayanlarındır. Yönetimi onların temsil etmeleri gerekir. YPG oradan çekilmezse vuracağımızı açıkladık. Biz ayrıca ABD ve koalisyonun içindeki ülkelerde Rakka operasyonuna nasıl destek verebilir. Bunları konuşuyoruz.

Zamanında Obama’yı yanlış yönlendiren askerlerin yeni yönetimini yanlış yönlendirmesini arzu etmeyiz. YPG ile bu operasyonları yapmak Suriye’nin geleceğini riske atmak demektir. Bir terör kantonunu sağlamak demektir. ABD yönetiminin bir an önce bu tutumundan vazgeçmesi gerekir.

Burası ABD’nin toprakları değil ki? ABD askerleri ile niye karşı karşıya gelelim. Buradaki amaç Münbiç operasyonuyla buranın temizlenmesi ve sahiplerine teslim edilmesidir. ABD eğer YPG’yi tercih ediyorsa o başkadır. Ama böyle bir tercihlerinin olmadıklarını biliyoruz. Terör örgütlerinin yanında hiçbir müttefikimizin olmasını arzu etmeyiz.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

PYD lideri Salih Müslim, PKK medyasına Afrin, Menbic, İdlib ve Rakka hakkında röportaj verdi

PKK terör örgütünün iki haber ajansından biri olan ve Türkiye’den sitesine girişi yasak olan Fırat …

Azez’de bombalı araç saldırısı: 3 ölü, 10 yaralı (Foto Galeri)

Suriye’nin Azez ilçesinde bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. Saldırı sonucunda 3 kişinin hayatını kaybettiği, 10 …