Perşembe, 25 Mayıs 2017

Menbiç’te yine ”bayrak” oyunu

YPG militanı olduğu bildirilen bir kişinin, TSK destekli ÖSO birlikleri ile Menbiç arasında yer alan bölgeye rejim bayrağı diktiği bildirildi.

Rusya kaynaklı ajanslarda yer alan habere göre bu kişi “Beşşar Esed ordusunun sınır koruma birlikleri komutanı” olarak lanse edilse de şahsın kendini “Hamza Zaza” olarak tanıtan bir YPG militanı olduğu öğrenildi.

AA’ya bilgi veren Menbiç’teki yerel kaynaklar Hamza Zaza adlı şahsın gerçekte YPG/PYD içindeki “Şemsü’l Şemal” grubu militanlarından olduğunu bildirdi.

Menbiç’in Esed güçlerine verileceği açıklanmıştı

Daha önce Menbiç’in Esed güçlerine verileceği açıklanmıştı ancak ”Menbiç Askeri Konseyi” Menbiç’in Esed güçlerine verilmeyeceğini, rejim güçlerinin sadece ilçenin batı ve güneyine konuşlanacağı ve PYD/YPG’yi, TSK/ÖSO tehdidine karşı koruyacağı açıklandı. (Tıklayınız.)

Rusya açıklamıştı

Rusya Genelkurmay Başkanlığı, Menbiç’in ilçedeki güçler tarafından Esed rejimine devredileceğini açıklamıştı. ABD tarafı anlaşmadan bilgisi olmadığını savunurken, rejim güçlerinin ise sessizli devam ediyor.

AA’ya bilgi veren Menbiç’teki kaynaklar, rejim güçlerinin ilçe sınırlarındaki 6 köyü PYD/PKK’dan devraldığını, ÖSO-PYD/PKK hattının tümüne henüz yerleşmediğini bildirmişti. (Tıklayınız.)

ABD’den PYD’li teröristlere koruma

ABD’nin Menbiç’teki askeri unsurları, geçen cuma ilçenin kuzey kesimlerinde konuşlanmaya başlayarak ÖSO ile PYD arasında set oluşturmuştu.

Yerel kaynaklardan alınan son bilgilere göre de ABD özel kuvvetleri Menbiç’in kuzeyindeki Ayn Dadat bölgesine yığınağı sürdürüyor.

Mevcut durumda, Menbiç’in güneyi ve güneybatısı rejim güçleri; kuzeyi ABD tarafından çevrelenmiş durumda.

Rejim güçleri ÖSO ile PYD/YPG arasına set çekecek

Rejim güçlerinin batıda ÖSO’nun önüne tümüyle set çekmesi bekleniyor. İlçenin doğu sınırını ise Fırat Nehri oluşturuyor. Terör örgütü PYD/PKK, nehrin doğusunda Kobani (Ayn el-Arab), Tel Abyad ve Haseke’ye hakim.

 

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Bugün yapılması planlanan Humus (Vaer) tahliyeleri ertelendi

Suriye’nin Humus kentinde bugün yapılması planlanan tahliye işlemlerinin pazartesi gününe ertelendiği bildirildi. 20 bin sivil …