Cuma, 26 Mayıs 2017

Mali’de cihadi gruplar tek çatı altında birleşerek Taliban ve El Kaide’ye biat etti

Mali’de faaliyet gösteren cihadi örgütler, Mali vatandaşlarına, Fransız güçlerine ve BM Barış Gücü’ne yönelik saldırılar düzenleyen İslami lider İyad Ag Ghali’nin altında birleşme kararı aldıklarını açıkladı.

Nuakşot haber ajansının aktardığına göre El Murabitun örgütü, Ensar el Din örgütünün lideri İyad Ag Ghali’nin idaresinde kurulan yeni bir örgüte dahil olacak.

İki örgüt tarafından internet üzerinden yapılan açıklamada, “Mali’deki en büyük cihadi gruplar, İyad Ag Ghali öncülüğündeki Nusret’ul İslam isimli tek bir grup altında toplanıyor” ifadesi yer aldı. Açıklamada, Ag Ghali ve yanındaki 4 örgüt üyesiyle birlikte bir fotoğraf da yer aldı. Mali’de faaliyet gösteren Massina Tugayları ve El Kaide’nin Kuzey Afrika kolu Sahra Emirliği’nin de grupta yer alacağı belirtildi.

Nusret’ul İslam örgütünün Taliban lideri Molla Haybetullah, El Kaide lideri Eymen el Zevahiri ve El Kaide’nin Kuzey Afrika temsilcisi Ebu Musab Abdül Vedud’a biat ettiği kaydedildi.

Cezayirli Muhtar Belmuhtar’ın liderliğindeki El Murabitun’un ocak ayında Mali’deki bir askeri noktaya düzenlediği saldırıda 60 kişi hayatını kaybetmiş, 100 kişi de yaralanmıştı.

Dünyanın en çok aranan cihadi liderlerden olan ve Belmuhtar’ın Kasım 2016’da Libya’da Fransa tarafından yapılan hava saldırısında öldürüldüğü öne sürülmüş, ancak haberler asılsız çıkmıştı.

Mali’de Fransız ve BM güçlerine saldırılarda bulunan Ensar el Din ise, ülkedeki en ağır askeri kayıpların yaşandığı saldırıların sorumlularından biri olarak gösteriliyor. Ensar el Din, 2013’ten bu yana ABD’nin terör listesinde bulunuyor.

Fransa, Mali’deki cihadi örgütlerle mücadele amacıyla 2013’te ülkeye askeri müdahalede bulunmuş ancak BM Barış Gücü’nün de varlığına rağmen örgütlerin Mali’nin çeşitli bölgelerinde saldırıları üzerinde etkili olamamıştı.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

Arakanlı müslümanlar için 3,2 milyon dolarlık yardım çağrısı

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC), Arakan’dan Bangladeş’e iltica eden Arakanlı müslümanların ihtiyaçlarının karşılanması …

Batı Afrika’da El Kaide’nin birleşme hamlesi

Geçtiğimiz ay Ensar Din “El Kaide’nin Sahra kolu”, El Murabitun hareketi ve Macina ketibesi Nusret …