Cuma, 26 Mayıs 2017

Mali’de askeri üsse saldırı

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Mali Savunma Bakanlığı silahlı gruplar tarafından hedef alınan Burkina Faso sınırındaki askeri üste 11 askerin öldüğünü 5’inin de yaralandığını duyurdu.

Pazartesi yerel saatle sabaha karşı 4 ila 5 arasında gerçekleştirilen baskını henüz üstlenen olmasa da El Kaide’nin özellikle son süreçte etkin eylemler yaptığı biliniyor.

Savunma Bakanlığı Sözcüsü Abdulayi Sidibe sabah 4 ila 5 arasında yaşanan çatışmalar için takviye kuvvet gönderdiklerini belirtti.

2016’dan bu yana etkili eylemler düzenleyen Ensar Dine ve Murabitun grupları Mali askerlerini ve ülkede bulunan yabancıları hedef alıyor.

Mali’de faaliyet gösteren cihat örgütleri geçtiğimiz hafta Iyad Ag-Ghali liderliğinde birleşerek El Kaide’ye bağlılık yemini etmişti. Yeni grubun adı Nusretul İslam vel Muslimin Cemaati.

Yeni oluşum, Ensar Dine, Murabitun, Messine Tugayları ve Sahra Emirliği adındaki cihat örgütlerinin birleşmesiyle sağlanmıştı.

Asyanın Sesi

BU HABERLER DE VAR!

Arakanlı müslümanlar için 3,2 milyon dolarlık yardım çağrısı

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC), Arakan’dan Bangladeş’e iltica eden Arakanlı müslümanların ihtiyaçlarının karşılanması …

Batı Afrika’da El Kaide’nin birleşme hamlesi

Geçtiğimiz ay Ensar Din “El Kaide’nin Sahra kolu”, El Murabitun hareketi ve Macina ketibesi Nusret …