Pazar, 25 Haziran 2017

Londra saldırganı Khalid Massod hakkında bilgiler açıklandı

Londra’da 5 kişinin öldüğü, 7’si ağır 29 kişininse yaralandığı terör saldırısını gerçekleştiren Masood’u komşuları ‘sakin’ olarak tanımladı. Komşuları tarafından sık sık Birmingham’daki evinin bahçesiyle ilgilendiği belirtilen Masood için bir komşusu ise “Kocaman bir adamdı, bulaşmak istemezdiniz” dedi.

İngiltere polisi tarafından kimliği açıklanan Londra saldırganın geçmişi ve aile yaşantısına dair yeni bilgiler ortaya çıkmaya devam ediyor. Buna göre, 52 yaşındaki Khalid Massod’un Müslüman olmadan önceki ismi Adrian Russell Ajao’ydu.

The Sun gazetesi de Massod’un CV’sinin bir kopyasını incelediklerini ve Masood’un 2005 yılında Suudi Arabistan’ın başkenti Cidde’ye giderek buradaki Cidde’deki Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü çalışanlarına İngilizce öğrettiğini yazdı. Yine CV’sine göre, 2009 yılında Suudi Arabistan’dan İngiltere’ye dönen Massod, burada da İngilizce öğretmenliği yapmaya devam etti.

Haberde, Masood’un 2012 yılında Birmingham’da İngilizce eğitimi veren IQRA isimli bir kurs kurduğu da aktarıldı.

Öte yandan Masood CV’sinde, kendisini ‘arkadaş canlısı’, ‘cana yakın’ ve ‘iyi bir dinleyici’ olarak tanıtmıştı.

BBC Türkçe Servisi’nin aktardığına göre, Financial Times’a konuşan komşuları, Masood’un sakin bir aile yaşamı olduğunu ve onu sık sık çimleri biçerken gördüklerini belirtti. Guardian’ın konuştuğu komşusu Winson Green da Masood’u, ‘çok sakin’ ve ‘çok içine kapalı bir ailenin parçası’ diye tanımladı.

Gazeteye konuşan bir diğer komşusu Iwona Romek ise Masood’u şöyle anlattı: “Çok sakindi. TV’de fotoğraflarını gördüm ve onun burada yaşayan adam olduğunu anladım. Kendisi sık sık geleneksel, beyaz, İslami elbiselerden giyiyordu. İyi bir adamdı. Onu, dışarıda bahçeyle uğraşırken görürdüm. Hiçbir zaman bir sorun yaşanmamıştı.”

Independent’a konuşan komşularından Ciaran Molloy’un sözleri de anlatılanları doğrular nitelikte: “Arabasını yıkar, çimleri biçerdi. Her karşılıklı etkileşimde oldukça dostane ve kibardı.”

Sky News’in konuştuğu bir kaynak ise Masood’u şu sözlerle anlattı: “Kocaman bir herifti. Ona bulaşmak istemezdiniz. Çok dindardı, çok konuşkandı. Cuma günleri Birmingham’daki evine gitmezdiniz çünkü namaza gitmiş olurdu.”

Bu arada Masood’un polis memuru Keith Palmer tarafından vurularak öldürüldüğü anların görüntüleri ortaya çıktı.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

İngiltere ve Almanya savunma paktına hazırlanıyor

İngiltere ve Almanya’nın Brexit sonrası döneme yönelik bir savunma paktı yapmaya hazırlandığı ileri sürüldü. İngiltere …

Alman İstihbaratı: ”FETÖ, dini ve seküler eğitim için çalışan sivil bir cemaat”

Alman İstihbarat Servisi (BND) Şefi Bruno Kahl, 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında Fethullah Gülen’in bulunduğuna …