Salı, 23 Mayıs 2017

Lavrov: “Suriyeli muhaliflerin Astana’ya gitmemesini Çavuşoğlu’yla görüştüm”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, muhaliflerin Astana görüşmelerinin yeni turuna neden katılmadığını anlamaya çalıştıklarını söyledi. Lavrov, bu konuda kendisinin Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu’yla, Rusya Savunma Bakanlığı’nınsa doğrudan silahlı muhaliflerin komutanları ile görüştüğünü dile getirdi.

Lavrov, Demokratik Kongo Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Jean-Claude Gakosso ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Kazakistan’ın başkenti Astana’da Rusya, Türkiye ve İran’ın arabuluculuğunda üçüncü turu başlayan Suriye barış görüşmelerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Silahlı muhaliflere ne olduğunu anlamaya çalışıyoruz. Dün Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile konuştum. (Rusya) Savunma Bakanlığı yönetimi de kendi kanalları üzerinden Türkiye’deki muhatapları ve doğrudan silahlı muhaliflerin komutanları ile görüşüyor” diyen Lavrov, “Bir yanlış anlama olduğuna inanmak için sebeplerimiz var” dedi.

Astana görüşmelerinde silahlı muhaliflerin baş müzakerecisi olan İslam Ordusu liderlerinden Muhammed Alluş, bugün üçüncü turu başlayan görüşmelere katılmayacaklarını duyurmuştu.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Bolu Cezaevinde akıl almaz uygulama

28 Şubat sürecinin mağdur ettiği Müslüman tutsakların bir kısmına da ‘evsahipliği’ yapan Bolu F Tipi …