Salı, 23 Mayıs 2017

Katliamcı Rusya’nın ardından İran da Suriye ateşkesinde garantör oldu

Astana’da yapılan görüşmelerde, Rusya ve Türkiye’nin yanısıra Esed rejimine finansal ve askeri destek sağlayan İran’ın da Suriye ateşkesinde garantör olmasına karar verildi.

Türkiye, Rusya ve İran öncülüğünde Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapılan üçüncü tur Suriye barış görüşmelerinde Türkiye ve Rusya’nın yanı sıra İran’ın da ateşkesin garantörü olmasına karar verildiği bildirildi.

Rus müzakereci Alexander Lavrentiev Astana’da yapılan görüşmelerde Aralık ayından bu yana Suriye’de yürürlükte bulunan “sözde” ateşkese Türkiye ve Rusya’nın yanısıra İran’ın da garantör olmasına karar verildiğini açıkladı. Bunun dışında görüşmelerden başka bir sonuç çıkmadığı bildirildi.

Önceki iki tura katılan birkaç muhalif grup Rusya’nın sivillere yönelik hava saldırıları düzenleyerek ateşkesi ihlal ettiği ve Esed rejimini ateşkese uymaya ikna edemediği gerekçesiyle görüşmelere katılmama kararı aldıklarını açıklamış, ancak daha sonra Çarşamba akşamı katılacaklarını bildirmişlerdi.

Bir sonraki Astana görüşmesinin 3-4 Mayıs’ta yapılacağı duyuruldu.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Bugün yapılması planlanan Humus (Vaer) tahliyeleri ertelendi

Suriye’nin Humus kentinde bugün yapılması planlanan tahliye işlemlerinin pazartesi gününe ertelendiği bildirildi. 20 bin sivil …