Cuma, 26 Mayıs 2017

Kadirov, Çeçenistan’ı haçlar ve kiliselerle donatıyor

Rus işgali altındaki Çeçenya’da yeni bir Ortodoks kilisesinin daha temeli atıldı.Bu seferki kilise,ülkenin kuzeyindeki Naurski İlçesi’nde inşa ediliyor.

Bu,Çeçenya’daki 6.kilisedir.Bölgedeki kaynaklardan edinilen bilgilere göre;2 şapel ve 1 kilise de komşu Şelkovskoy İlçesi’nde inşa edilecek.

Bu bağlamda,Çeçenya’da resmi rakamlara göre 17 bin Hristiyan’ın yaşadığını belirtelim.Ülkede görev yapan Rus işgalci askerleri,bu rakama dahil değildir.Bu nüfus için hali hazırda 7 kilise ve 2 şapel olduğu biliniyor.

Buna karşın,2 milyondan fazla Müslümanın yaşadığı tahmin edilen Moskova’da ise cami sayısı sadece 4. Rusya’nın başkentindeki en büyük cami ise bundan yaklaşık 100 sene evvel inşa edilmişti.

Çeçenya’daki Rus kuklası “Devlet Başkanı” Ramzan Kadirov, geçtiğimiz haftalarda da 2000 yılında bir grup mücahid tarafından etkisiz hale getirilen 100’ün üzerindeki işgal askerinin anısına Ulus-Kert Köyü yakınlarında bir “Anıt-Haç” diktirmişti.

5 Mart’ta Naurski’de düzenlenen kilisenin temel atma törenine,Rus işgalcilerin üst düzey yetkilileri ve papazlar katıldı.

Ülkede aynı günün sabah saatlerinde halkı oldukça korkutan bir deprem meydana geldiği bildirildi.Çeçen halkı,bu depremi Ulus-Kert’te dikilen “Anıt-Haç” ve Naurski’de temeli atılan kiliseye yordu.

Bu bağlamda, geçtiğimiz Ağustos ayında ülkede düzenlenen sözde “Uluslararası İslam Konferansı”nın yapıldığı günlerde de bölgede şiddetli fırtına ve sel baskınları olmuş,işbirlikçiler ve “tarikatçılar”ın organizasyonu büyük zarar görmüştü.

Küresel Analiz / Özel Haber

BU HABERLER DE VAR!

Tartışmaların odağındaki isim Şeyh Said kimdir?

1865 yılında Elazığ’da doğan Şeyh Said, özellikle son günlerde tartışma konusu oldu. Bazı çevrelerce isyancı, …

Çeçenistan’da Kafkas savaşçılardan askeri üsse baskın: 6 Rus askeri öldürüldü

Rusya Ulusal Muhafızları’nın (Rosgvardiya) Çeçenistan’daki üssüne Kafkas savaşçılar tarafından gerçekleştirilen saldırıda 6 Rus askeri öldürüldü, …