Perşembe, 25 Mayıs 2017

İsrail parlamentosu ezan kısıtlamasına onay verdi

İsrail parlamentosu Knesset, camilerden hoparlörle ezan okunmasına kısıtlama getiren iki yasa tasarısına çarşamba günü yapılan oturumda yeşil ışık yaktı. Tasarılar, İsrail parlamentosunda 48’e karşı 55 ve 47’ye karşı 55 oyla kabul edildi.

Yasa tasarılarından ilki ezanın 24 saat boyunca hoparlörlerden okunmasının yasaklanmasını öngörüyor. İkinci tasarı ise yasağın sadece gece saat 23.00 ile sabah 7.00 arasında geçerli olmasını öngörüyor.

Parlamentoda yapılan oylama öncesi koalisyon hükümetinin sağcı milletvekilleri ve Arap parlamenterler arasında sert tartışmalar yaşandı. Bazı milletvekilleri, tasarı metnini yırtmasının ardından parlamentodan dışarı çıkarıldı.

Parlamento kaynaklarından edinilen bilgiye göre her iki yasa tasarısının da bir sonraki yasama sürecine kadar birbiri ile uyumlu hale getirilmesi istendi. Tasarının yasalaşması için parlamentoda en az üç oturumun daha yapılması öngörülüyor.

Söz konusu yasa tasarısı, İsrail içi ve dışındaki Müslümanların büyük tepkisini çekiyor. Yasanın yürürlüğe girmesini savunanlar ise gerekçelerinde uygulamanın “gürültü kirliliğine neden olduğunu“ ve “hoparlörlerin bazen nefret içerikli mesajlar için suiistimal edildiğini“ öne sürüyor.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

Lübnanlı sunucudan Nasrallah’a dava

Lübnanlı program sunucusu “savaş suçu işlediği ve birçok Arap ülkesinde mezhepsel fitneye sebep” olduğu gerekçesiyle …

Afganistan’da Taliban’dan karakola operasyon

Afganistan’ın batısındaki Farah vilayetinde Taliban mensuplarının bir karakola gerçekleştirdikleri operasyonda Kabil hükümetine bağlı 8 polis …