Cuma, 24 Mart 2017

İsrail parlamentosu ezan kısıtlamasına onay verdi

İsrail parlamentosu Knesset, camilerden hoparlörle ezan okunmasına kısıtlama getiren iki yasa tasarısına çarşamba günü yapılan oturumda yeşil ışık yaktı. Tasarılar, İsrail parlamentosunda 48’e karşı 55 ve 47’ye karşı 55 oyla kabul edildi.

Yasa tasarılarından ilki ezanın 24 saat boyunca hoparlörlerden okunmasının yasaklanmasını öngörüyor. İkinci tasarı ise yasağın sadece gece saat 23.00 ile sabah 7.00 arasında geçerli olmasını öngörüyor.

Parlamentoda yapılan oylama öncesi koalisyon hükümetinin sağcı milletvekilleri ve Arap parlamenterler arasında sert tartışmalar yaşandı. Bazı milletvekilleri, tasarı metnini yırtmasının ardından parlamentodan dışarı çıkarıldı.

Parlamento kaynaklarından edinilen bilgiye göre her iki yasa tasarısının da bir sonraki yasama sürecine kadar birbiri ile uyumlu hale getirilmesi istendi. Tasarının yasalaşması için parlamentoda en az üç oturumun daha yapılması öngörülüyor.

Söz konusu yasa tasarısı, İsrail içi ve dışındaki Müslümanların büyük tepkisini çekiyor. Yasanın yürürlüğe girmesini savunanlar ise gerekçelerinde uygulamanın “gürültü kirliliğine neden olduğunu“ ve “hoparlörlerin bazen nefret içerikli mesajlar için suiistimal edildiğini“ öne sürüyor.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

‘Suriye saldırıları’ sonrası İsrail’in Moskova Büyükelçisi, Rusya Dışişleri’ne çağırıldı

İsrail’in Moskova Büyükelçisi Gary Koren’in, İsrail hava güçlerinin, Suriye’nin Palmira kenti yakınlarında düzenlediği iddia edilen …

İsrail, Filistinli tutukluya 396 yıl hapis cezası verdi

İşgalci İsrail güçlerinin zulmü hiç durmadan devam ediyor. Batı Şeria’da yer alan Ofra askeri mahkemesi, …