Pazar, 28 Mayıs 2017

IŞİD’in hızla çekilmesi üzerine Esed ordusu 4 yıl sonra ilk kez Fırat’ın kıyısına ulaştı

Rusya Genelkurmay Başkanlığı, Esed ordusunun 4 yıl sonra ilk kez Fırat Nehri’nin kıyısına ulaşıp 15 kilometrelik bir alanı kontrolü elinde tuttuğunu, ayrıca IŞİD karşısında Palmira’nın da doğusuna ilerlemeye devam ettiğini açıkladı.

Rus hava grubunun Esed ordusuna Halep’teki operasyon sırasında destek verdiğini ve operasyonun Fırat Nehri’nin batı kıyısında düzenlendiğini belirten Rudskoy, “Suriye ordusu, Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri’nin desteğiyle, IŞİD’e karşı mücadelesini sürdürüyor. Halep’in doğusunda önemli bir başarı elde edildi. Esed ordusuna bağlı birlikler, 4 yıl aradan sonra ilk kez El Hafsa’nın doğusunda Fırat’ın kıyısına ulaştı” dedi.

Esed ordusunun kıyı şeridinin 15 kilometrelik kesiminde kontrolü elinde tuttuğunu aktaran Rudskoy, “Su arıtma ve dağıtım istasyonu ele geçirildi. Islah çalışmalarının tamamlanmasının ardından Halep ve çevresine içme suyu tedarik edilecek. Şu anda Suriyeli birlikler, Fırat’ın batı kıyısında teröristlere yönelik operasyonlarına devam ediyor” dedi.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

 

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Bugün yapılması planlanan Humus (Vaer) tahliyeleri ertelendi

Suriye’nin Humus kentinde bugün yapılması planlanan tahliye işlemlerinin pazartesi gününe ertelendiği bildirildi. 20 bin sivil …