Cuma, 26 Mayıs 2017

‘İran istihbaratı Rus subaylara suikast düzenledi’

Şam’da darbe iddiasının ardından Halep’teki gizemli Rus askeri ölümleri, İran ile Rusya arasındaki gerginliğin arttığını ortaya koyuyor.

Esed güçlerinin kontrolündeki Halep’teki güvenlik kaynakları, Suriyeli muhaliflere yakınlığıyla bilinen El Dorar’a sızdırdıkları bilgide, İran istihbaratının Esed rejimi yanlıları ile işbirliği içerisinde birkaç Rus subayına suikast düzenlediğini ifade etti.

“İçkiye konulan zehirle 4 subay öldürüldü”

Kaynaklar, birisi kadın olmak üzre 4 Rus subayının, eski ismiyle ‘Meridian Hotel’ olarak bilinen ‘Dedeman Hotel’deki bir konser sırasında İran istihbaratı tarafından suikaste uğrayarak öldürüldüğünü doğruladı. İfade edilene göre İran istihbaratı bir grup otel çalışanı vasıtasıyla, Rus subayların içeceği içkilerin içerisine zehir koydu. Zehirden etkilenen 4 Rus subayı olay yerinde öldü.

Aynı kaynakların belirttiğine göre bir hafta önce de uçak teknisyeni olarak çalışan bir Rus subayı gizemli bir biçimde öldürüldü. Olayın üzerindeki sis perdesi kalkmasa da oklar İran istihbaratını işaret ediyor.

Halep’te gerginlik günden güne artıyor

Rejimi destekleyen iki ana gücün bulunduğu Halep şehrinde İran ve Rusya arasındaki gerginlik günden güne artıyor. Şehirde geçtiğimiz günlerde üç Rus asker, Esed rejimi safında savaşan milislerce öldürülmüş, bu olayla beraber İran-Rusya gerginliği açıkça görülmeye ve dillendirilmeye başlanmıştı.

Birkaç farklı kaynak bu üç Rus askerin, Halep’in Karm Humad, Tarik El Bab, El Şa’a, Salhin, Firdevs ve Hanano gibi doğu mahallelerinde etkinliğini yoğunlaştıran, Halid Marey liderliğindeki Muhammed Bakır Tugayı tarafından öldürüldüğünü doğrulamıştı. Üç asker, Halep’in doğusundaki Helvaniye Kavşağı’na yakın bir bölgede öldürülmüştü.

Halep’ta etki alanlarının kesişmesi ve hırsızlık gibi vakaların yol açtığı iç anlaşmazlıklar nedeniyle rejim ve İran destekli milisler ile Rus askerleri arasında çatışmaların yaşandığı biliniyor. Son olarak Rus askerleri ve Ulusal Savunma Güçleri arasında Kallase’de çatışmalar yaşanmıştı.

Mepa News

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Bugün yapılması planlanan Humus (Vaer) tahliyeleri ertelendi

Suriye’nin Humus kentinde bugün yapılması planlanan tahliye işlemlerinin pazartesi gününe ertelendiği bildirildi. 20 bin sivil …