Cuma, 26 Mayıs 2017

Irak güçleri Musul’da Bağdadi’nin halifelik ilan ettiği camiye yaklaştı

Şii Irak ordusunun Musul’un eski şehir merkezine doğru ilerleyişi sürüyor. Musul’da bir cami ve iki meydan daha IŞİD’den alındı.

Irak Ordusu’nun özel operasyonel birliklerinin El Nuri Camii’ne 800 metre uzaklıkta olduğu belirtildi. IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi’nin Temmuz 2014’te halifelik ilan ettiği El Nuri Camii’nin geri alınmasının operasyon açısından sembolik anlamı bulunuyor.

Musul’un eski şehir merkezinde uzun süreli evlere yönelik savaşlar öngörülüyor. Dar sokaklar ve birbirine yakın evler nedeniyle kentin bu bölümlerinin ele geçirilmesinin bir hayli zaman alacağı tahmin ediliyor. Irak İçişleri Bakanlığı’na bağlı özel operasyonel birliklerin sözcüsü Firaz El Zuvaydi sokakların askeri araçların geçişi için fazlasıyla dar olduğunu belirtti. Sözcü kentin “sokak sokak, ev ev” IŞİD’den alınması gerektiğinin altını çizdi.

Halk Musul’u terk ediyor

Cuma günü Şii Irak ordusu Musul’un batısında bir meydan ve camiyi almayı başarmıştı. Cumartesi günü de ikinci bir meydan ve buğday silosu Irak güçlerinin eline geçti.

Musul’un IŞİD’den geri alınması için askeri operasyon, ABD öncülüğündeki askeri koalisyonun desteğiyle 17 Ekim tarihinde başlamıştı. Doğu Musul’un ocak ayında Irak güçlerinin eline geçmesinin ardından 19 Şubat’ta kentin batı yakasına operasyon başlatıldı. Operasyonda Musul bölgesel yönetiminin merkezi, Musul Müzesi ve tren istasyonu Irak güçlerinin kontrolüne geçti.

Bölgede yaşanan çatışmalar sonucunda 150 bin kişinin Batı Musul’u terk ettiği bildirildi. Bunların üçte ikisi kentin dışındaki sığınmacı kamplarına yerleştirildi. Birlemiş Milletler’in elindeki verilere göre kentte halen yaklaşık 750 bin kişi yaşıyor.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

Lübnanlı sunucudan Nasrallah’a dava

Lübnanlı program sunucusu “savaş suçu işlediği ve birçok Arap ülkesinde mezhepsel fitneye sebep” olduğu gerekçesiyle …

Afganistan’da Taliban’dan karakola operasyon

Afganistan’ın batısındaki Farah vilayetinde Taliban mensuplarının bir karakola gerçekleştirdikleri operasyonda Kabil hükümetine bağlı 8 polis …