Perşembe, 25 Mayıs 2017

İngiltere Dışişleri Bakanı Johnson Rusya ve Çin’in kararına tepki gösterdi

İngiltere, Suriye’de kimyasal silah kullandığı belirlenen Esed rejimine yaptırım uygulanmasını isteyen BM Güvenlik Konseyi (BMGK) karar tasarısının Rusya ve Çin tarafından veto edilmesine tepki gösterdi.

AA’da yer alan haberde, İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “BM Güvenlik Konseyi’nin Suriye’de dehşet verici kimyasal silah kullanımına tepki göstermesine Rusya ve Çin’in engel olması derin hayal kırıklığı yarattı.” dedi.

Esed rejimi ile IŞİD’in, Suriye halkına yönelik kimyasal silah kullanımının BMGK tarafından yürüten soruşturmayla tespit edildiğini hatırlatan Johnson, şu ifadelere yer verdi:

“Güvenlik Konseyinin çoğunluğunun verdiği desteğe rağmen, Rusya, Çin ile birlikte yaptırım hareketini engellemeyi tercih etti. İngiltere, uluslararası ortaklarıyla birlikte bu korkunç kimyasal silah saldırılarının kurbanları için adalet aramaya ve Suriye’de ya da başka yerlerde daha fazla kimyasal silah kullanımına engel olmak için çalışmaya devam edecek.”

Suriye’de kimyasal silah kullanan tarafların tespiti amacıyla BM ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütünce (OPCW) oluşturulan misyonun (JIM) raporu, Esed rejiminin üç kez, IŞİD’in de bir kez kimyasal silah kullandığını ortaya koymuştu.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

İngiltere’de patlama: 32 yaralı

İngiltere’nin Liverpool kenti yakınlarında yer alan Wirral bölgesinde bir patlama meydana geldi. Patlamada sonucunda 2’si ağır …

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …