Cuma, 26 Mayıs 2017

İbrahim er-Rubeyş “Kimi Örnek Almalıyız ?”

12 Nisan 2015’te ABD’nin drone saldırısı sonucu Yemen’de hayatını kaybeden Şeyh İbrahim er-Rubeyş’in “Kimi Örnek Almalıyız ?” yazısını sizlere sunuyoruz. İbrahim er-Rubeyş, Arap Yarımadası El Kaidesi’nde Şer’i Heyeti’nin üyesi olarak görev yapan, öncesinde Guantanamo’da ağır işkencelere maruz kalan bir liderdi.

***

Kuşkusuz rabbani âlim, önder ve örnek olarak Muhammed b. Abdullah (s.a.v.)’ı edinir. Başkaları savaşa çıktığı gibi O da savaşa çıkardı. Hatta şöyle buyurmuştur: “Eğer müminlere zor gelmeyecek olsaydı, Allah yolunda savaşan bir ordudan asla geri kalmazdım.” Savaşlara katılır, tehlikelere atılır, korkuya girmek için yarışırdı. Onun yanında ashabından sadece en cesur olanlar kalabilirdi. Onlarla birlikte hendek kazar, duvar yapımı için onlarla birlikte tuğla taşırdı. Aç kaldıklarında aç kalır, az da olsa yemeklerini onlarla paylaşırdı. Korku anında onlarla birlikte yaşar, onları Allah’ın vaadiyle müjdeler, onlar da güven duyup rahatlarlardı.

Bu üslupla ümmet için tarihin tanıdığı en yüce nesli yetiştirdi. Âlim kimse eğer davasının kabul görmesini ve yayılmasını istiyorsa, onu yaymak için ilk fedakârlıkta bulunan kendisi olmalıdır. Onu kanıyla yazdığında, tarih onu ezberler, nesiller birbirlerine aktarır ve insanlar arasında kabul yazılır.

Korkmayan ve bedel ödemeyen güvenlik içerisindeki kimsenin daveti ise, tabi olan birçok kitleler bulabilir, ancak bu kimse daveti için sadece fazlalık olan vaktini ve enerjisini verebilir. Düşmanlarına karşı -Allah yolunda savaşması bir tarafa- onlardan beri olduğunu ilan etmeyi bile düşünemez.

Tercüme: Muhammed Atta

Küresel Analiz / Özel Haber

BU HABERLER DE VAR!

Nefret Eden Kerih Görsede Tevhid Önce ve Daimidir

        ”Nefret Eden Kerih Görsede Tevhid Önce ve Daimidir” Bazı insanlar sürekli …

Dr.İyad Kunaybi – Çocuk Yetiştirmek

Küçük oğullarınız ve kızlarınız büyümeye başladıkça onlar üzerinde hâkimiyet kurmanız zorlaşır. Sonra da yeni evler …