Perşembe, 25 Mayıs 2017

Husilerin son kalesi olan Dabua Yemen güçlerinin eline geçti

Yemen güçlerinin başkent Sana’nın doğusunda bulunan Nehm ilçesinde Husilerin son kalesi Dabua bölgesinde kontrolü sağladığı bildirildi.

Yemen resmi haber ajansı SABA’nın ordu kaynaklarına dayandırdığı haberde, Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçlerinin havadan desteklediği ordu birlikleri ile Halk Direniş Güçlerinin (HDG) Nehm ilçesinde Huslerin son kalesi olan “Dabua” bölgesinde kontrolü sağladığı belirtildi. Dabua’nın alınmasının ardından çatışmalar Sana Uluslararası Havalimanı’na 35 kilometre mesafedeki Erhab ilçesinde bulunan “Seşli” bölgesinde yoğunlaştı.

Yıllardır siyasi istikrarsızlığın yaşandığı Yemen’de Husiler ve onlara destek veren devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlıları ile Suudi Arabistan öncülüğündeki uluslararası koalisyonun destek verdiği hükümet güçleri arasındaki çatışmalar, bazı kentlerde devam ediyor. Husiler ile Salih yanlıları, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana’nın denetimini elinde bulunduruyor.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

Lübnanlı sunucudan Nasrallah’a dava

Lübnanlı program sunucusu “savaş suçu işlediği ve birçok Arap ülkesinde mezhepsel fitneye sebep” olduğu gerekçesiyle …

Afganistan’da Taliban’dan karakola operasyon

Afganistan’ın batısındaki Farah vilayetinde Taliban mensuplarının bir karakola gerçekleştirdikleri operasyonda Kabil hükümetine bağlı 8 polis …