Salı, 23 Mayıs 2017

Hollanda Rotterdam’da olaylar: 7 yaralı, 12 gözaltı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun uçuş izninin iptal edilmesinin ardından Rotterdam Başkonsolosluğu önünde bekleyen Türklerle buluşmak isteyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın 5 saat bekletildikten sonra Almanya’ya gitmeye zorlanmasını protesto edenlere polis sert bir şekilde müdahale etti.

7 yaralı 12 gözaltı

AA’da yer alan habere göre Rotterdam polisi, köpekli müdahalede 7 kişinin yaralandığını ve 12 kişinin tutuklandığını açıkladı. Ancak görgü tanıkları, yaralı sayısının çok daha fazla olduğunu belirtiyor.

Hollanda polisinin basın sözcüsü Patricia Wessels, 12 kişinin polisin emrine uymadıkları için gözaltına alındığını söyledi.

Polis sözcüsü, yaralananların durumu hakkında bilgisi olmadığını ve güç kullanılarak yapılan müdahalede bir polisin de elinin kırıldığını söyledi.

Uçuş izni iptal edilmişti

Hollanda hükümeti, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın Türk toplumuyla ve diplomatik temsilcilerle bir araya gelmek amacıyla geçen hafta sonu yapacağı ziyaretleri engellemişti.

Hollanda Büyükelçisi’nin bir müddet görevine dönmemesi istendi

Dışişleri Bakanlığı da halen izinli olarak Türkiye dışında bulunan Hollanda Büyükelçisi’nin bir müddet görevine dönmemesini istemişti. Hollanda’nın Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu’nun giriş ve çıkışları da güvenlik gerekçesiyle kapatılmıştı.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

Londra saldırganı Khalid Massod hakkında bilgiler açıklandı

Londra’da 5 kişinin öldüğü, 7’si ağır 29 kişininse yaralandığı terör saldırısını gerçekleştiren Masood’u komşuları ‘sakin’ …

İngiltere ve Almanya savunma paktına hazırlanıyor

İngiltere ve Almanya’nın Brexit sonrası döneme yönelik bir savunma paktı yapmaya hazırlandığı ileri sürüldü. İngiltere …