Cuma, 24 Mart 2017

Hollanda Başbakanı: “Türkler seçimden sonra da gelemez”

Hollanda’da yayımlanan AD gazetesi, Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım’ın, Hollandalı mevkidaşı Mark Rutte tarafından gündeme getirilen, “Beraber yemek yiyip, sorunları ele alalım” önerisini kabul ettiğini yazdı.

BBC’nin haberine göre gazete, bu bilgiyi Başbakan Rutte ile dün yapılan ve bugün günü yayımlanacak röportaja dayandırdı.

AD gazetesine göre, cumartesi gecesi Rotterdam’da yaşanan olaylar nedeniyle Yıldırım’ı telefonla arayan Rutte, “Diplomatik krizin daha fazla tırmanmasını önlemek için oturup koca birer tabak yemek yiyelim” dedi.

Hollanda Başbakanı, “İki ülke arasındaki sorunları yemek masasında ele almanın mantıklı olacağını ve gerilimi yumuşatacağını” söyledi.

“Türkler seçimden sonra da gelemez”

Yıldırım’ın teklife olumlu yanıt verdiğini söyleyen Rutte, “Bunun gerçekleşeceğini umuyorum. Bu niyeti karşılıklı görüştük, yapmayı onayladık. Bunun için uygun zamana bakacağız” dedi.

Rutte, yarın yayımlanacak röportajında, Alman basınında yer alan ve Türk bakanlara Hollanda seçimlerinin ardından kampanya yapma izni verileceği yönündeki haberleri de yalanladı.

Hollanda Başbakanı, “Türkler seçimden sonra da gelemez. Bunu istemediğimizi açıkça ifade ettik. NATO müttefikimiz Türkiye’ye gösterilen bu sert tepkinin seçimlerle ilgisi yok” dedi.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

Yayınlar ses getirdi: İslam’a söven Diri Ozanlar Derneği Dergisi kapandı

Candaş Tolga Işık’ın imtiyaz sahibi olduğu ve KAFA Grup Yayıncılığın çıkardığı Diri Ozanlar Derneği şiir …

İstanbul’da 5 kişi IŞİD iddiasıyla gözaltına alındı

Türkiye genelinde IŞİD iddiasıyla gözaltılar devam ediyor. Son bir hafta içerisinde toplam 8 kişinin IŞİD …