Salı, 23 Mayıs 2017

Esed rejimi: “Türkiye taahhütlerini bozdu”

Esed rejimi, muhaliflerin Astana’daki barış görüşmelerini boykot etmesinden Türkiye’yi sorumlu tuttu.

Esed rejimi muhalif grupların Türkiye, Rusya ve İran öncülüğünde Kazakistan’ın başkenti Astana’da bugün başlaması beklenen üçüncü tur Suriye barış görüşmelerini boykot etmesinin, Türkiye’nin taahhütlerini bozduğunu gösterdiğini söyledi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya Savunma Bakanlığı’nın boykot kararı alan Suriyeli muhalif komutanlarla irtibat halinde olduğunu söyledi.

Görüşmelerde bulunan Esed rejimi temsilcisi Beşar Caferi, “Üç garantörden bir tanesi taahhüdünü bozarsa -ki Türkiye’den bahsediyorum- bu silahlı grupların (görüşmelere) katılıp katılmaması konusunun Türkiye’ye sorulması gerektiği anlamına gelir” dedi.

Astana’da daha önceki 2 tura katılan muhalif grupların sözcülerinden Usame Ebu Zaid Rusya’nın sivillere yönelik hava saldırıları düzenleyerek ateşkesi ihlal etmesi ve Esed rejimini ateşkese uymaya ikna edememesi nedeniyle görüşmelere katılmama kararı aldıklarını açıklamıştı. Zaid Türkiye’ye bu kararlarını bildirdiklerini söylemişti.

Interfax haber ajansına açıklama yapan Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, muhaliflerin sundukları nedenlerin “ikna edici olmadığını” belirterek, görüşmeleri boykot etme kararlarının sürpriz bir gelişme olduğunu ve Rusya’nın konuyu halletmeye çalıştığını belirtti.

İlk iki turdaki görüşmelerde 2011 yılından bu yana 300 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği çatışmaların sonlandırılmasını hedefleyen taraflar arasında büyük ölçüde ihlal edilen ateşkesin desteklenmesine odaklanılmıştı.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Bolu Cezaevinde akıl almaz uygulama

28 Şubat sürecinin mağdur ettiği Müslüman tutsakların bir kısmına da ‘evsahipliği’ yapan Bolu F Tipi …