Salı, 23 Mayıs 2017

Ertuğrul Özkök: “Dışişleri Bakanlığı’nı kutlarım, ‘Kardeşim Esad’ dönemi yakındır”

Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök, Şam’da çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği saldırıya ilişkin Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan ’74 numaralı bildiri’yi köşesine taşıdı. Özkök, yazısında, “Anlamı da şu: Ankara’daki hava artık eskisi gibi değil. Yani ‘Esed’ dönemi kapandı, ‘Esad’ dönemi açıldı” ifadesini kullandı.

Özkök, Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan ’74 numaralı bildiri’yi işaret ederek, “Dışişleri’ni kutlarım. Yaptıkları insani bir refleks, bir insanlık görevi. Ama aynı zamanda Şam yönetimine gönderilmiş ‘çok kuvvetli’ bir mesaj” dedi. Yazıda konuya ilişkin kısım şöyle;

“11 Mart 2017… Cumartesi gecesi. O akşamı hatırlayın. Hollanda ile gırtlak gırtlağayız. Avrupa’ya savaş açmış durumdayız. Ana muhalefet bile mücahit kesilmiş, Hollanda’ya dalmış. Herkesin gözü Rotterdam sokaklarında. Ama o ne. Türk Dışişleri Bakanlığı o hengâme içinde bir bildiri yayınlıyor. Adı ’74 numaralı bildiri’. Size Dışişleri’nin resmi sitesinden aynen aktarıyorum: ‘Suriye’nin başkenti Şam’da dün (11 Mart) Şii inancı mensuplarınca kutsal kabul edilen mekânları ziyaret edenleri hedef alan, çok sayıda insanın hayatını kaybettiği ve yaralandığı bombalı saldırıyı ‘kuvvetli ifadelerle’ kınıyor, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa diliyoruz.’ Dikkat edin. Sadece ‘Kınıyoruz’ değil. ‘Kuvvetli ifadelerle’ kınıyoruz. Nüans değil. Basbayağı kuvvetli bir ayrıntı.”

‘ESED DÖNEMİ KAPANDI ESAD DÖNEMİ AÇILDI’

Ertuğrul Özkök: “Yorumum şu: Önce Dışişleri’ni kutlarım. Yaptıkları insani bir refleks, bir insanlık görevi. Ama aynı zamanda Şam yönetimine gönderilmiş ‘çok kuvvetli’ bir mesaj. Anlamı da şu: Ankara’daki hava artık eskisi gibi değil. Yani ‘Esed’ dönemi kapandı, ‘Esad’ dönemi açıldı. ‘Kardeşim Esad’ dönemi de yakındır. Ve bu Türkiye için çok iyidir.”

Yazının tamamı için: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ertugrul-ozkok/o-gece-biz-hollandaya-bakarken-bakin-ne-oldu-40394129

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Bolu Cezaevinde akıl almaz uygulama

28 Şubat sürecinin mağdur ettiği Müslüman tutsakların bir kısmına da ‘evsahipliği’ yapan Bolu F Tipi …