Pazar, 28 Mayıs 2017

El-Kaide, İdlib kentinde öldürülen Mısırlı lider Ebu Hayr için taziye yayınladı

El-Kaide’nin medya kolu olan Es-Sahab medya, Ebu Hayr el-Masri için iki sayfalık bir methiye yayımladı. ABD, Masri’yi Şubat ayının sonlarında Suriye’nin İdlib kentinde düzenlenen bir drone saldırısında öldürmüştü.

El-Kaide Masri’yi “şehid” olarak övdü, Suriye’de “Haçlı baskınını” hedef aldığını söyledi. Masri’nin cihad yolculuğu neredeyse otuz yıl sürdü. Bu süre zarfında cezaevi halleri de dahil olmak üzere birçok zorluk ve sıkıntıya uğradı. El-Kaide yayınladığı beyanatta bu sıkıntılarına ve hastalıklarına rağmen cihad yoluna devam etmesi, ‘’sertliği ve kararlılığı’’ nedeniyle Masri’yi övüyor. Sonunda Ebu Hayr el-Masri, Beşar Esed rejimine ve onun ortaklarına karşı savaşmak için Suriye’ye gitti.

Suriye’ye girdikten sonra Masri, direnişçilerin yönetim ve planlama odalarında savaş operasyonlarını denetlemeyle görevlendirildi. Müttefikleriyle beraber El-Kaide Suriye’de çok sayıda ortak operasyon odası kurdu. 2016’da El-Kaide’nin tarihinde en büyük paramiliter güç olan Nusret Cephesi’nin yeniden örgütlenmesini denetledi.  Ayrıca Suriye’deki muhalif grupları birleştirmek için çalıştı. El-Kaide’nin methiye yazısına göre Masri, Afganistan’da ilk Arap muhacirleri arasında yer aldı ve burada Abdullah Azzam (1980’lerde modern cihadın ilim adamlarından) ve Şeyh Ömer Abdurrahman’ın (yakın tarihte Amerikan hapishanesinde vefat eden etkili bir alim) saflarına katıldı. El-Kaide, Molla Ömer (2013’te ölen), Molla Mansur (Taliban’ın Molla Ömer’den sonraki emiri ve 2016 yılında bir Amerikan hava saldırısında öldürüldü) ve Ebu Hafs el Mısri (2001 yılının sonuna kadar El-Kaide’nin askeri emiri)’nin kurduğu Taliban hareketine Mısri’nin de katıldığını belirtti.

El-Kaide methiyesinde, Masri’nin Usame bin Ladin’le olan ilişkisini vurguladı ve ikisinin Afganistan’da birlikte çalıştığını söyledi. Masri, methiyeye göre Afganistan Taliban’ı anlamına gelen İslam Emirliği ile yapılan toplantılarda El-Kaide’nin temsilcisi olarak görev yaptı. Bu, önce Masri’nin ‘’Taliban ile irtibat da dahil El-Kaide’nin dışişleri sorumlusu’’ olarak görev yaptığını kaydeden Washington Post’un bildirdiği ayrıntıyı da doğruluyor.

ABD Hazine Departmanı 2005 yılında Masri’nin “El Kaide’nin diğer terör örgütleriyle olan çalışmalarını koordine etmekten sorumlu olduğunu” söyledi. Arap Yarımadası El Kaidesi (AQAP) ve İslami Mağrip El Kaidesi (AQIM) adlı iki El-Kaide şubesi, 2 Mart’ta yayımlanan ortak bir bildiride Masri’nin ölümünü teyit etti. Hem AQAP hem de AQIM, Eymen ez-Zevahiri’ye açıkça biat ediyor. El-Kaide’nin Somali kolu Eş-Şebab, 4 Mart’ta Masri için kendi methiyelerini yayımladı. Şebab’ın emiri, Zevahiri’ye başsağlığı diledi. Temmuz 2016’da Masri, Zevahiri’nin “genel yardımcısı” olarak tanımlandı. Masri, El-Kaide’de kilit liderlik pozisyonlarında olan, içlerinde Zevahiri’nin de bulunduğu bir dizi Mısır İslami Cihad (EIJ) ‘yaşlı kurtları’ arasında yer aldı. Masri, Mısır İslami Cihad’ın seçkin şura (veya danışma konseyi) üyesiydi. Mısır İslami Cihadı, bin Ladin’in Kenya ve Tanzanya’daki 1998 ABD Büyükelçiliği bombalamalarının da aralarında bulunduğu bir dizi terör parselinde toplanan, 1990 yıllarındaki bir operasyonda birleştiler. Methiyede, liderlerini kaybetmelerine rağmen cihada devam etme sözü tekrarlanıyor. El-Kaide, geçmişteki kilit figürleri kaybettikten sonra aynı sözü vermişti.

Mütercim: Reyyan

Küresel Analiz / Özel Haber

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Bugün yapılması planlanan Humus (Vaer) tahliyeleri ertelendi

Suriye’nin Humus kentinde bugün yapılması planlanan tahliye işlemlerinin pazartesi gününe ertelendiği bildirildi. 20 bin sivil …