Cuma, 26 Mayıs 2017

El Kaide, ABD saldırılarından sorumlu iki kişiyi tutukladı

Arap Yarımadasındaki El Kaide, ABD için muhbirlik faaliyetleri yürüttüğü belirlenen iki kişiyi tutukladı. ABD geçtiğimiz hafta boyunca El Kaide’ye yönelik yaklaşık 40 hava saldırısı düzenlemişti.

Abyan Vilayetindeki Mevcan ilçesinden aktaran bir kabile lideri, El Kaide’nin yoğun bombardımana maruz kaldığı bölgede faaliyet gösteren iki kişiyi tutukladığını aktardı. Söz konusu casusların dikkat çekmemek için El Kaide’nin içine sızdığı tespit edildi.

Geçtiğimiz hafta, Abyan için çok hareketli geçmişti. ABD hava kuvvetlerinin hedef aldığı El Kaide üyeleri, ağır ve hafif silahlarla karşılık vermişti.

ABD’nin El Kaide’ye yönelik drone savaşı Başkan Bush ve Obama’nın ardından Donald Trump döneminde de devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta Abyan, Şebva ve Beyda’da hedef alınan El Kaide üyelerine yönelik kuzeyde de saldırılar gerçekleştirildi.

Yemen, İran destekli Şii Husilerin ülkede darbe yaparak başkenti ele geçirmesinden bu yana istikrardan uzak bir görünüm sergiliyor. Ülke savaşın yanı sıra gıda ve tıbbi yoksunluk içinde.

Arap Yarımadasındaki El Kaide, Washington Hükumetine göre en tehlikeli El Kaide kolu. Cihat yanlısı örgüt, ABD çıkarlarını hedef alan saldırılar düzenlemek ve yenilerini planlamakla suçlanıyor.

Asyanın Sesi

BU HABERLER DE VAR!

Kerkük’te Kürtçe ve Irak Kürdistanı bayrağı gerilimi

Kerkük Valiliği’nin, Newroz vesilesiyle hükümet binalarına Irak bayrağının yanında IKBY bayrağının da çekilmesi için teklif …

“Musul’da evlerini terk edenlerin sayısı 335 bine yükseldi”

Irak’ın Musul kentinde devam eden operasyonlar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalanların sayısının 335 bine …