Pazartesi, 26 Haziran 2017

Çeçenistan’daki Rus üssüne saldırı olayındaki kronik şüpheler

Rus işgalcilerin medya kaynaklarında dün (24 Mart), bir grup silahlı kişinin Çeçenya’nın kuzeyindeki Naurski İlçesi’nde bulunan “Ulusal Muhafızlar Birliği/Rosgvardiya)”ne bağlı bir askeri üsse yoğun sisten faydalanarak sızmaya çalıştıkları iddia edilmişti. Fakat daha sonra ayrıntılar ortaya çıkınca saldırıya uğrayan yerin “Kontrol Denetim İstasyonu”‘ye ait olduğu belirlendi. Bu bağlamda “Rasgvardiya” isimli çetenin tüm Kuzey Kafkasya’da “Terörle Mücadele Operasyonu” adı altında Müslümanlara karşı organize cinayet ve işkence uyguladıklarını hatırlatalım.

Kafkasya Emirliği’ne bağlı Vilayet Dağıstan’ın haberine göre, saldırı, günün ilk saatlerinde 2.30 sularında meydana geldi. Ancak direnişçiler, sızma esnasında Ruslardan bir grupla karşılaştı. Çıkan çatışmada Rus işgalcilerden 6 kişi öldü, 3’ü de yaralandı.

Rusya ve işbirlikçilerinin medyası, saldırıyı düzenleyen direnişçilerin kaybının 6 kişi olduğunu bildirdi. Medya kaynakları, saldırıyı düzenleyen grubun 8 kişiden oluştuğunu ve 2 kişinin kaçmayı başardığını iddia etti.

Saldırıyı düzenleyen direnişçilerden üçünün Muridovlardan öz kardeş olduğu, diğerlerinden ikisinin Rostov ve birinin de Volgagrad’dan olduğu açıklandı.

Bölgedeki kaynaklar, saldırı sonrası Naur İlçesi ve Çernokozovo Köyü’nde bazı tutuklamalar yapıldığını bildiriyor. Yerel sakinler, özellikle sakallı ve İslami giyimli gençlerin Rus kuklası Kadirov çetesi mensuplarınca gözaltına alındığını belirtiyor. Tutsakların sayısı bilinmiyor. Onların arasında Muridov kardeşlerin aile efradı da var. Tabidir ki Rus uşağı Kadirov’un adamları tarafından alıkonulan Müslümanların hayati tehlikesi bulunmaktadır.

Naurski’deki olay, bölgedeki kamuoyunu karıştırdı ve insanları 2’ye böldü. Bir kısım, saldırının oldukça dikkatli ve gizlice planlandığından emin. Diğerleriyse tam tersi, “güvenlik güçleri”nin müdahalesiyle ilgili pek çok soru işaretinin olduğunu savunuyor. Olay yerinden servis edilen fotoğrafların birinde ölülerden birinin kolundaki kelepçe izi var ve üzerindeki “patlayıcı düzeneği” oldukça iğreti bir şekilde duruyor.

Dolayısıyla “saldırganlar”olarak gösterilen gençlerin daha evvel Rus askerleri ve işbirlikçileri tarafından tutuklanıp işkenceyle katledildikten sonra olay yerine getirilip bu olayda öldürülen savaşçılar olarak servis edilmesi de ihtimal dahilindedir.

Naur’da neler olduğunu zaman gösterecektir. En iyisini Allah bilir.

Katledilen Müslümanların isimleri; Habil, Muhammed ve Şamil Muridov kardeşler, Akbulatov Muhemmed, Zekeryayev Hızır ve Musalayev Ömer.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

 

BU HABERLER DE VAR!

Çeçen Komutan Aslan Mashadov ve şehadeti – 8 Mart 2005

Unutma, büyük savaşlar büyük kahramanlar ister!.. Ailesi, 1951 yılında Stalin tarafından Kazakistan’a sürgün edilen Aslan …

Çeçenistan Savaşı 1996 (Video)

1996 yılında Çeçenistan topraklarında çekilen bu belgesel, Çeçenistan’da Müslüman halkın Ruslara karşı verdiği mücadeleyi, Çeçen …