Salı, 23 Mayıs 2017

Çavuşoğlu: ”Rusya ve Trump, sözlerine sadık”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Devlet Başkanı Putin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dünkü görüşmesini bir TV kanalına yaptığı açıklamalarla değerlendirdi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Rusya’nın Avrupa ülkelerinden daha sadık olduğunu söyledi:”Rusya’nın diğer Batı ülkelerinden bir farkı var. Oturup konuştuğunuz zaman verdiği sözleri yerine getiriyor” dedi.

Rusya ile ilgili açıklamalarına devam eden Çavuşoğlu şunları da ekledi:

Rusya ile ”Normalleştik”

”Rusya ile artık ‘Normalleşiyoruz, normalleştik, istiyoruz’ şeyleri bitti. Normalleşme süreci tamamlandı. Eski günlere döndük. Alacağımız ortak tedbirler var; ama ilk etapta en azından resmi pasaport sahipleri olsun, tır şoförleri, havayollarımızda çalışan kabin görevlileri, Rusya’da iş yapan iş adamları, toplumun belli kesimlerine vize kalkıyor. Daha sonra tamamen kaldıracağız. Biz Rusya vatandaşlarına bu dönemde tekrar vize koymadık. Rusya’dan da beklentimiz bu.”

”Vizeler kalkacak”

”Rusya ile iş dünyasının önündeki engellerin kalkması, vize konusunda bazı alınacak kararlar var. İlerleyen dönemlerde vize tamamen kalkacak. Rusya’nın diğer Batı ülkelerinden bir farkı var. Oturup konuştuğunuz zaman verdiği sözleri yerine getiriyor. Oturduk, anlaştık ve Halep’te de bunu gördük. 45 bin insanın tahliyesi konusunda sözünü tuttu.”

”Rusya ve Trump, sözlerine sadık”

”ABD’nin Menbiç ve YPG konusunda sözleri var. ‘Menbiç operasyonu biter bitmez YPG çıkacak’ demişlerdi ama böyle bir şey olmadı. Bunu eski ABD Başkanı Barack Obama da söyledi, eski Dışişleri Bakanı John Kerry de tekrar etti ama sözler tutulmadı. Terör konusunda ülkeler farklı düşünemez. Terör örgütü kullanılamaz. O sizi kullanır. Tabii ki FETÖ’yü vermezlerse ilişkilerimiz kötü etkilenir bunu herkes biliyor. ABD Başkanı Donald Trump yönetimi Obama gibi değil, verdiği sözleri tutuyor.”

”Hollanda uçuş iznimi iptal ederse yaptırımı olur”

”Bugün Rotterdam’a gidiyorum. Ziyaret nedeniyle tansiyon artacaksa artsın. Türkiye Cumhuriyeti’nin Dışişleri Bakanı gidecek, ‘Yok efendim uçuş iznini iptal ederiz?’ diye tehdit ediyorlar. Bunu Hollanda yaptı. Bunlar çok ağır sonuçlar doğurur.

Şimdi Rotterdam’da… Bugün gideceğim. İnanamıyorsunuz, faşizan bir uygulama bunlar. Hepsi. Bazı mesajlar geliyor, Hollandalı vatandaşlar özür diliyor. Neden? Avrupa, Hollanda seçime gidiyor. Fransa’da bu yönde bir problem yok. ”

Çavuşoğlu’nun açıklamalarının ardından Hollanda’nın uçuş iznini iptal ettiği açıklandı. (Tıklayınız.)

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

CIA, Gülen’in gizlice Türkiye’ye gönderilmesini mi konuştu?

Eski CIA Direktörü James Woolsey, ABD Başkanı Donald Trump’ın istifasını istediği eski Ulusal Güvenlik Danışmanı …

Kuşadası’nda göçmenleri taşıyan bot battı: 11 ölü

Aydın’ın Kuşadası ilçesi açıklarında yasa dışı yollardan Yunan adalarına geçmeye çalışanları taşıyan lastik botun batması …