Perşembe, 25 Mayıs 2017

BM: ”Esed, konvoyumuzu kasten vurdu”

BM araştırma komitesi, Suriye’de Eylül 2016’da BM Yardım konvoyunu hedef alan saldırıyla ilgili raporunu açıkladı. Raporda, 14 sivilin ölümüne neden olan saldırının rejim tarafından kasıtlı bir şekilde düzenlendiği ifade edildi.

Al Jazeera’da yer alan habere göre Birleşmiş Milletler (BM) araştırma komitesi, Suriye’de Eylül 2016’da BM Yardım konvoyunu hedef alan saldırıyla ilgili raporunu açıkladı. Raporda, 14 sivilin ölümüne neden olan saldırının rejim tarafından kasten düzenlendiği bildirildi.

Esed BM’nin insani yardım taşıyan konvoyuna saldırdı

Uydu görüntüleri ve olay yeri inceleme sonuçlarına göre, insani yardımları durdurmak için saldırı “detayları dikkatlice hesaplandı ve acımasızca gerçekleştirildi.”

Birleşmiş Milletler Soruşturma Komisyonu’nun Suriye’de yaşanan hak ihlâllerini araştırmak üzere yaptığı çalışmalarda, savaşa taraf olan tüm güçlerin bir şekilde savaş suçu işlediğine, son olarak da Halep’ten sivillerin zorla çıkarılması olayında rejimin ‘zorla yerinden etme’ suçu işlediğini ifade etti.

Kimyasal silah ve klorin gazı kullandığına dair kesin kanıt 

Raporda rejim güçlerinin kimyasal silah ve klorin gazı kullandığına dair kesin kanıt olduğu belirtildi ancak Rusya’nın kimyasal silah kullanımına ilişkin kanıt olmadığı ifade edildi.

Konvoya saldırı ‘kasıtlı’

BM yardım konvoyuna yönelik saldırı, Suriye’de ateşkesin geçerli olduğu bir dönemde gerçekleşmişti. ABD ile Rusya arasında kararlaştırılan ateşkes Kurban Bayramı ile eş zamanlı olarak 12 Eylül 2016’da yürürlüğe girmişti. BM bu ateşkesten faydalanarak Halep’te kuşatma altındaki bölgelere yardım ulaştırmak için çalışmalarını hızlandırmıştı.

Rejimin bu yardımların ulaşması için gerekli izinleri vermediği için BM, Türkiye’den Suriye’nin içine geçirdiği yardım konvoylarını Halep’in batı kırsalında yer alan Urm Kübra bölgesinde bekletiyordu.

Konvoyun 18 Eylül’de bir hava saldırısına uğraması nedeniyle ABD ile Rusya arasında karşılıklı suçlamalar yaşanmıştı ve ülkedeki ateşkes sona ermişti. Esed rejimi, BM konvoyuna saldıran tarafın kendisi olmadığını iddia etmişti.

O tarihten sonra Halep’teki şiddet ve hava saldırıları büyük ölçüde artmış, BM saldırının kimin tarafından düzenlendiğini ortaya çıkarmak için araştırma komitesi kurmuştu.
Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Bugün yapılması planlanan Humus (Vaer) tahliyeleri ertelendi

Suriye’nin Humus kentinde bugün yapılması planlanan tahliye işlemlerinin pazartesi gününe ertelendiği bildirildi. 20 bin sivil …