Cuma, 26 Mayıs 2017

Batı Afrika’da El Kaide’nin birleşme hamlesi

Geçtiğimiz ay Ensar Din “El Kaide’nin Sahra kolu”, El Murabitun hareketi ve Macina ketibesi Nusret el İslam vel Müslümin Cemaati adında birleşti.

Mali tabanlı bir kaç el Kaide grubu arasında sağlanan birleşme hala çalkantılı olan Sahel bölgesinde istikrarsızlığı artırabilir.Oluşan yeni el Kaide varlığı bölgede ayaklanmaları cesaretlendirebilir ve bölgede geniş bir koordinasyon ağına erişebilir.

Birleşme ile ortaya çıkan yeni grubun lideri olan Iyad Ag Ghaly açıkça El kaide lideri Eymen el Zevahiri’ye ve İslami Magrib el Kaidesi lideri olan Abdulmelik Droukdel’e bağlılıklarını bildirdi.

Birleşme ile beraber grup Kuzey Mali’de büyük bir ayaklanmayı tetiklerken 250 den fazla saldırı düzenledi, böylece geçen seneki rakamlara göre saldırılarını %150 artırmış oldu. Saldırıların büyük bir kısmı kuzey bölgelerde gerçekleştirilirken, en az 51 saldırı güney bölgelerde, geriye kalan 20 saldırıda Burkina Faso, Nijer ve Fildişi sahillerinde gerçekleştirildi.

.

(El Kaide bağlantılı gruplar: Irak El Kaidesi sonradan IŞİD adını alarak El Kaide’den ayrıldı. Boko haram’ın ise IŞİD’e biat etmeden önce bölgede El kaide bağlantılı gruplar ile koordinasyon içerisinde  olduğu iddia ediliyordu. )

Grubun birleşmeden sonra saldırı ağını genişlettiği açık bir gerçek. Coğrafi olarak giderek genişleyen bir alan içerisinde faaliyet gösteriyor. Grup bölgede gerilla taktiklerini kullanıyor, yol kesme gibi ani saldırılar düzenleyerek hızlı geri çekilmeler yapıyor, el yapımı bombalar kullanarak düşmanlarına zarar verici eylemler düzenliyor. Ayrıca yıl içerisinde Mali çevresindeki ülkelerde de 50 den fazla el Kaide bağlantılı saldırılar düzenlendi. Tüm bu gelişmeler ışığında bu yeni El Kaide oluşumunun sadece Mali için bir tehdit oluşturacağını söylemek doğru olmayacak.

Gelişen koordinasyon kabiliyeti bölgede artan etkisi ve operasyonal kabiliyetleri göz önüne alındığında bu yeni oluşum tüm kıta içerisinde önemli bir El Kaide tehdidi oluşturacağı açık.

Küresel Analiz / Özel Haber

BU HABERLER DE VAR!

Arakanlı müslümanlar için 3,2 milyon dolarlık yardım çağrısı

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC), Arakan’dan Bangladeş’e iltica eden Arakanlı müslümanların ihtiyaçlarının karşılanması …

Mehmet Emin Akın Hoca’dan Afrika’daki yardım ve davet çalışmaları için çağrı

Mehmet Emin Akın Hoca’nın twitter sayfasında paylaştığı daveti sizlere sunuyoruz: “Kardeş Vakıfları ve Dost Dernekleri …