Cuma, 26 Mayıs 2017

Aydınlık Gazetesi: “Ankara, Şam ile masaya oturacak”

Ergenekon liderliğinden ceza alan daha sonra ise hapisten çıkarılan Doğu Perinçek’a ait Aydınlık Gazetesi’nin haberini sizlere sunuyoruz:

* * *

Ankara, Şam ile masaya oturmaya hazırlanıyor. Rus heyeti 3 Mart’ta Ankara’da Türk devlet yetkileri ve istihbarat yetkilileriyle 4 Mart’ta da İstanbul’da Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanlığı danışmanlarıyla bir araya geldi. Ankara ve Şam’ın masaya oturması kararı da Rus heyetinin Ankara ve İstanbul’da yaptığı üst düzey toplantılarda alındı.

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, bilgiyi Ulusal Kanal yayınında açıklamıştı. Ankarave Şam’ı aynı masaya oturma kararının nasıl alındığına ilişkin ayrıntılar da ortaya çıktı.

Aydınlık Gazetesi’nin haberine göre, Mart ayının ilk haftasında Ankara ve İstanbul’da Türk ve Rus heyetler arasında görüşmeler yapıldı.

3 Mart’ta Rusya’yı temsilen Ankara’yı ziyaret eden yetkililer ile Türk devlet yetkilileri ve Türk istihbarat görevlileriyle toplantıda bir araya geldi. Toplantıda iki ülkenin Suriye’deki işbirliği ele alındı. Türk ve Suriyeli devlet yetkililerinin yakın bir dönemde masaya oturması kararlaştırıldı. Rusya’nın da Türkiye ile Suriye arasındaki görüşmelerde yer alacağı belirtildi.

Rus yetkililer, Ankara’daki toplantının ardından 4 Mart’ta İstanbul’a geçti. Yıldız Sarayı’nın Büyük Mabeyn Köşkü’nde ağırlanan heyet, burada Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanları ile bir toplantı düzenledi. Toplantıda, Rusya ile çok boyutlu işbirliği ve Suriye’de kalıcı barışın sağlanmasına ilişkin konuların görüşüldüğü öğrenildi. Toplantıda Türkiye, Suriye ve Rusya’nın masaya oturması kararlaştırıldı.

Görüşmeye ilişkin son dönemlerde hükümet cephesinden de sıcak açıklamalar gelmişti. Başbakan Binali Yıldırım 5 Mart’ta referandum mitingi için gittiği Sinop’tan dönüşünde gazetecilere Menbiç’teki gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulunmuş, Suriye ordusunun Menbiç’e girmesiyle ilgili “Bu, bizim açımızdan olumsuz bir şey değil.” ifadelerini kullanmıştı.

Şam’da yaşanan çifte bombalı saldırı sonrası da Türk Dışişleri Bakanlığı taziye mesajı yayınlamıştı. Bu mesaj 6 yıldır diplomatik ilişkilerin askıda olduğu Şam’a “sıcak mesaj” olarak yorumlanmıştı.

Kaynak: Aydınlık Gazetesi

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Bolu Cezaevinde akıl almaz uygulama

28 Şubat sürecinin mağdur ettiği Müslüman tutsakların bir kısmına da ‘evsahipliği’ yapan Bolu F Tipi …