Pazar, 28 Mayıs 2017

Avukat ve öğretmenlere FETÖ operasyonu: 250 kişiye yakalama kararı

Güvenlik yetkililerinden edinilen bilgiye göre, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturması kapsamında örgütün şifreli haberleşme ağı olduğu düşünülen ByLock kullanan 170 kişi hakkında yakalama kararı verildi.

Bu çerçevede 28 ilde yönelik düzenlenen operasyonlarda hakkında yakalama kararı çıkan çoğunluğu öğretmen 65 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanların çoğunluğunun örgütün eğitim kurumları olan ve kanun hükmünde kararnamelerle kapatılan bazı özel okullarda görev yapan ve çoğunluğu ByLock uygulamasını kullandıkları belirlenen öğretmenler olduğu da bildirildi.

Öte yandan, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın FETÖ soruşturması kapsamında da örgütün ‘avukatlık yapılanmasına’ dahil olduğu ileri sürülen 80 avukatla ilgili gözaltı kararı alınırken, İstanbul merkezli beş ilde yapılan baskınlarda 35 avukat gözaltına alındı.

Hakkında gözaltı kararı bulunanlar arasında Zaman Gazetesi ve Bank Asya avukatlarının olduğu belirtiliyor.

Savcılığın gözaltına alınması kararı verdiği şüphelilerden dördünün halen cezaevinde tutuklu bulunduğu, 18’inin yurtdışında olduğu, altı kişinin de arandıkları adreslerinde bulunmadığı tespit edildi.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

CIA, Gülen’in gizlice Türkiye’ye gönderilmesini mi konuştu?

Eski CIA Direktörü James Woolsey, ABD Başkanı Donald Trump’ın istifasını istediği eski Ulusal Güvenlik Danışmanı …

Kuşadası’nda göçmenleri taşıyan bot battı: 11 ölü

Aydın’ın Kuşadası ilçesi açıklarında yasa dışı yollardan Yunan adalarına geçmeye çalışanları taşıyan lastik botun batması …