Salı, 23 Mayıs 2017

Almanya’da okullarda İslamofobi, namaz yasaklandı

Almanya’nın Wuppertal kentinde bir lisede Müslüman öğrencilerin namaz kılması yasaklandı. Öğretmenlerin, yasağa dair herhangi bir ihlali yönetime bildirmesi istendi.

Der Westen sitesinin aktardığına göre, Wuppertal’deki Johannes Rauan Lisesi’nde Müdür Christiane Genschel ve Yardımcısı Rainer Kokenbirk’in talimatıyla ‘provokatif ibadetlere’ yasak getirildi.

Yasak, bazı Müslüman öğrencilerin daha önce yaptıkları gibi sınıflarda örtüler sererek namaz kılmak veya okul tuvaletlerinde abdest almak gibi eylemleri tekrarlamamasını öngörüyor.

Karar, sosyal medyada tepkilere neden olurken, Düsseldorf Bölge Yönetimi yasağı ‘okulda düzeni’ sağlayacağı gerekçesiyle destekledi.

Eyalet Eğitim Bakanlığı Okul İdarelerinden sorumlu dairesi basın sözcüsü Dagmar Gro, olayla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “okuldaki barışı zedeleyecek hareketler” karşısında okul idaresinin bazı yasakları getirebileceğini, Wuppertal Johannes Rau Lisesinde okul barışını sağlayabilmek için, diğer öğrencilerin konuyu okul idaresine bildirmesinin ardından bu yasağın uygulandığını söyledi.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

Londra saldırganı Khalid Massod hakkında bilgiler açıklandı

Londra’da 5 kişinin öldüğü, 7’si ağır 29 kişininse yaralandığı terör saldırısını gerçekleştiren Masood’u komşuları ‘sakin’ …

İngiltere ve Almanya savunma paktına hazırlanıyor

İngiltere ve Almanya’nın Brexit sonrası döneme yönelik bir savunma paktı yapmaya hazırlandığı ileri sürüldü. İngiltere …