Cuma, 26 Mayıs 2017

Alman İstihbaratı: ”FETÖ, dini ve seküler eğitim için çalışan sivil bir cemaat”

Alman İstihbarat Servisi (BND) Şefi Bruno Kahl, 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında Fethullah Gülen’in bulunduğuna dair kanıt olmadığını belirtti ve darbeci FETÖ cemaati için ”FETÖ, dini ve seküler eğitim için çalışan sivil bir cemaat” ifadelerini kullandı.

”15 Temmuz temizlik dalgası için bahane”

Alman İstihbarat Şefi Kahl yaptığı açıklamada, 15 temmuz darbe girişiminin, Türkiye’de kamu çalışanlarını ihraç edip muhalifleri hapsettiği ‘temizlik dalgası’ için ‘bir bahane’ olarak kullanıldığını iddia ederek “Darbe başarılı olsaydı da şu anda gördüklerimizi görecektik, belki aynı derinlikte ve radikallikte değil” dedi.

15 Temmuz’un arkasında Gülen olduğuna dair delil yok

Ayrıca darbe girişiminin arkasında Fethullah Gülen’in bulunduğuna dair bir kanıt görmediklerini de kaydeden Kahl, “Türkiye, çeşitli açılardan bizi buna ikna etmeye çalıştı, anca henüz bunu başarabildiği söylenemez” dedi.

”Dini ve seküler eğitim için çalışan sivil bir cemaat”

BND şefi ayrıca, FETÖ’nün Türkiye’de iddia edildiği gibi radikal İslamcı ve hatta terörist bir örgüt olarak değerlendirilemeyeceğini belirterek, örgütü ‘dini ve seküler eğitim için çalışan sivil bir cemaat’ olarak nitelendirdi.

BU HABERLER DE VAR!

Tartışmaların odağındaki isim Şeyh Said kimdir?

1865 yılında Elazığ’da doğan Şeyh Said, özellikle son günlerde tartışma konusu oldu. Bazı çevrelerce isyancı, …

CIA, Gülen’in gizlice Türkiye’ye gönderilmesini mi konuştu?

Eski CIA Direktörü James Woolsey, ABD Başkanı Donald Trump’ın istifasını istediği eski Ulusal Güvenlik Danışmanı …