Perşembe, 25 Mayıs 2017

Alluş çark etti: “Astana görüşmelerine katılmayacağız”

Kazakistan’ın başkenti Astana’daki Suriye barış görüşmelerinin ilk 2 turunda, silahlı muhaliflerin oluşturduğu heyete başkanlık eden ve Ceyşul İslam (İslam Ordusu) liderlerinden Muhammed Alluş, görüşmelerin 3. turuna katılmama kararı aldıklarını belirtti.

Twitter’dan açıklama yapan Alluş, silahlı muhaliflerin görüşmelere katılmayacaklarını doğrulayarak “Yaptığımız açıklamayla ve görüşmelere katılmayarak, dünyaya Rusya’nın Suriye’de siyasi çözüm istediğini yalnızca basında gösterdiğini belirtmek istiyoruz. Rusya çözüm istiyorsa, politikasını değiştirmeli” ifadelerini kullandı.

Daha önce silahlı muhaliflerin temsilcilerinden Usame Ebu Zeyd yaptığı açıklamada ateşkes sözü tutulmadıkça Astana-3 görüşmelerine katılmayacaklarını söylemişti. Usame Ebu Zeyd hiçbir grubu temsil etmemesine rağmen muhaliflerin sözde temsilcisiymiş gibi gösterilmesi, Rusya ve ABD’nin sözde ateşkes görüşmesi yapıyoruz imajı vermekten öteye götürmedi.

Usame Ebu Zeyd ve Alluş’un Astana görüşmelerine muhalif adına katıldıkları iddia edilse de, en büyük muhalif gruplar olan Tahrir Şam ve Ahraruş Şam bu görüşmelere katılmadığı için sahada hiçbir değeri ve kaile alır bir yanı olmadı. Tahrir Şam yaptığı açıklamalarda bu görüşmelerin amacının Esed rejimini meşrulaştırmak olduğunu söylemişti. Türkiye ve Rusya garantörlüğündeki sözde ateşkese ise Rusya ve Esed bir gün bile uymadı, bombardımana devam etti.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Bugün yapılması planlanan Humus (Vaer) tahliyeleri ertelendi

Suriye’nin Humus kentinde bugün yapılması planlanan tahliye işlemlerinin pazartesi gününe ertelendiği bildirildi. 20 bin sivil …