Salı, 23 Mayıs 2017

ABD’li generalden Türkiye’ye ültimatom: ”Türkiye’nin Menbiç’e saldırması…”

Gün geçmiyor ki ABD’li bir general YPG/PYD unsurları lehine bir açıklama yapmamış olsun. ABD Merkez Kuvvetler Komutanı General Joseph Votel, Türkiye’nin Suriye’nin Menbiç bölgesinde bulunan YPG/PYD gibi güçlere  saldırmasının IŞİD’e karşı mücadeleyi zorlaştırabileceğini ifade etti.

Bir dergiye açıklamalar yapan Votel, söz konusu gelişmenin bölgede ABD önderliğindeki koalisyon güçlerinin faaliyetlerini etkileyebileceğini vurguladı.

”Kapsamlı işbirliği”

Votel, Suriye’nin kuzeyinde ABD destekli güçler ile Türk ordusu arasında çatışma yaşanmasını önlemek için Ankara ile ‘kapsamlı işbirliği’ yaptıklarını ifade etti.

YPG’yi ziyaret etmişti

Aynı general Votel’in geçtiğimiz günlerde YPG’yi ziyaret etmiş ve PKK’nın Suriye uzantısı olarak kabul edilen YPG unsurlarına ”ağır silah” sözü vermişti. Daha sonra ise ABD’nin zırhlı araçlarını YPG’ye sevkinde görüntülenen Votel, PKK uzantılarına olan ABD desteğini bir kez daha yinelemiş oldu.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Bugün yapılması planlanan Humus (Vaer) tahliyeleri ertelendi

Suriye’nin Humus kentinde bugün yapılması planlanan tahliye işlemlerinin pazartesi gününe ertelendiği bildirildi. 20 bin sivil …